Prádlo září jako nové, do praní stačí přidat lžičku cukru

Díky tomuto jednoduchému triku bude vaše prádlo po vyprání vypadat, jako by bylo zcela nové. Jediné, co budete potřebovat, je lžička cukru.

i Zdroj fotografie: Rakoon / Creativ Commons / CC BY-SA
                   

Postupem času (a především důsledkem nešetrného praní) se oblečení často opotřebuje, což se odrazí na pružnosti materiálu nebo sytosti barev. Z toho důvodu byste měli dodržovat při praní doporučení uváděná výrobcem daného oblečení i další základní pravidla, která životnost vašeho oblečení prodlouží. Podle webu iReceptář vám s ochranou jeho barev pomůže i obyčejný cukr. Sami jsme tento trik vyzkoušeli a výsledek nás opravdu překvapil.

Jak zlepšit praní

Aby bylo po skončení pracího programu všechno prádlo dokonale čisté a jeho barvy zůstaly zachovány, měli byste věnovat čas jeho třídění. Oddělujte především tmavé, barevné a světlé kousky, jež by se mohly vzájemně obarvit. Skvrn a špíny se také mnohem lépe zbavíte, pokud pračku nebudete zbytečně přeplňovat. Tím také snížíte náklady na její provoz, jak jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.

Vyměňte používané chemikálie

I když je v dnešní době k dostání velké množství speciálních pracích přípravků, jejich používání se kvůli vysokému obsahu chemikálií nedoporučuje. Namísto toho sáhněte po přírodních alternativách, jejichž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější, a zároveň vás přijdou jen na pár korun, o čemž jsme už dříve na Chalupáři-Zahrádkáři také psali. Vaše prádlo díky nim navíc zůstane v mnohem lepším stavu.

praní prádla iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám oblečení během praní nevybledlo, přidejte do pračky tři lžíce cukru

Jak oživit barvu oblečení

Pokud chcete navrátit původní vzhled vašim zašlým kouskům, pak byste rozhodně měli vyzkoušet tento geniální trik. Cukr do praní přidávaly pravidelně i babičky. Během praní se tento prášek rozpouští a proniká do látky, kde zabraňuje jejímu vyblednutí. Pocitově pak bude i na dotek mnohem měkčí a příjemnější. Podle potřeby se doporučuje cukr do pračky přidávat jednou za 2 měsíce nebo častěji v případě, že je oblečení hodně vybledlé.

Jak používat cukr při praní

Podle webu InStory existuje několik způsobů, jak cukr v domácnosti i při praní prádla využít. Nejjednodušším způsobem je však přidat tři polévkové lžíce do zásobníku na prací prášek nebo přímo do naplněného bubnu pračky. Naše čtenářka Petra D. z Humpolce zase dává oblečení do cukru odmočit: „Napustím lavor vodou, přidám pár lžic cukru a na několik hodin vybledlé oblečení namočím. Pak opláchnu čistou vodou a dám normálně vyprat.“

Jakými přípravky oživujete vybledlé barvy oblečení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články