Základem dobré úrody je výživná a kvalitní půda. Pokud však na záhonech pěstujeme zeleninu a ovoce každým rokem, naše zemina pochopitelně o živiny přichází. Je proto třeba je postupně doplňovat a půdu obhospodařovat takovým způsobem, aby nám mohla i nadále přinášet bohatou a zdravou úrodu. Pokud pěstujete plodiny ve vyvýšených záhonech, truhlících nebo květináčích, je třeba substrát po sezóně pročistit, aby byl připravený na jaro. Přinášíme vám tři jednoduché způsoby, jak vyčistit půdu před dalším použitím.
Zvolte přírodní a šetrné postupy: pomůže pára nebo vroucí voda
Metoda použití páry rychle zabije všechny škůdce a patogeny a vrátí půdě potřebnou vlhkost. Na druhou stranu při větším objemu zeminy je časově náročná.
- Vezměte železný kbelík a síťovanou nádobu o 3/4 jeho objemu, která do něj jde vložit.
- Naplňte nádobu zeminou a vložte ji do kbelíku naplněného z jedné třetiny vodou.
- Umístěte konstrukci na oheň. Napařujte po dobu 15 minut, poté vyměňte obsah nádoby, dokud nezpracujete veškerou požadovanou zeminu.
Metoda ošetření vroucí vodou je mnohem jednodušší než ta předchozí, ale je také mnohem méně efektivní. Hodí se pro méně znečistěnou a čistější půdu. Stačí rozložit zeminu na rovný povrch a přelít ji horkou vodou. Ta zničí část choroboplodných zárodků.
Manganistan draselný působí jako dezinfekce, pozor ale na správné ředění
Použití manganistanu draselného je ještě méně účinné než výše zmíněné postupy. Bude však stačit k odstranění patogenních mikrobů, plísní a zárodků škodlivého hmyzu. Postup je jednoduchý: připravíme světle růžový roztok, kterým zaléváme půdu. Příliš tmavým roztokem bychom mohli půdu poškodit.
Zpracování půdy jakýmkoliv z těchto tří způsobů zachrání zeminu až do jara. Po ošetření a proschnutí zeminy ji pevně uzavřete do pytlů a skladujte na tmavém a suchém místě.