Jak ideálně připravit kvas na slivovici podle našich předků? Častou chybou je propadnutí kvasného klobouku

                   

Konec léta je za rohem a s ním také jedna z nejklasičtějších a snad nejoblíbenějších podzimních činností – sběr švestek, trnek a slivek a s tím spojená příprava kvasu na slivovici. Není totiž nad poctivou domácí kvalitu tohoto oblíbeného alkoholického nápoje. Ne nadarmo se však říká, že není slivovice jako slivovice a při nedodržení některých klíčových kroků, či chybování v postupu může dojít k nechtěné změněné chuti.

Recept na kvas na slivovici

Slivovice patří mezi klasické domácí alkoholické nápoje, které v naší zemi velmi snadno seženete. Má ji totiž doma pravděpodobně každý vesničan i nemálo lidí z města. Je to takové to naše národní poznávací znamení hned po vlajce, prezidentovi a vepřovém se zelím a knedlíkem. Když už se však rozhodnete, že si taky připravíte základ na takové dobré pálené, musíte dodržet několik kroků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejde jen o konkrétní zvolené suroviny a jejich množství, důležitý je také správný postup. Pouze při tom správném totiž slivovice získá chuť i vůni, která je pro ni typická. Čím lahodnější alkohol však chcete mít, tím musí být tyto kroky preciznější a propracovanější. Zjistěte, jak připravují slivovici ostřílení profesionálové. Prozradíme vám, jak správně na to, a jakým chybám se rozhodně vyvarovat.

Pečlivý výběr a příprava ovoce

Ačkoliv pálit by se dalo snad jakékoliv ovoce, nejčastějším druhem páleného u nás je slivovice. Ta se tak, odvoditelně od názvu, vyrábí ze slivek. I jejich výběr a příprava má však několik základních zlatých pravidel, která není radno porušovat. Mohli byste se tak snadno připravit o kvalitní kvas.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V první řadě je tedy nutné nasbírané ovoce zbavit větviček a listí, a ideálně také i odpeckovat. I když pokud máte raději mírně trpčí chuť, můžete pecky s klidem ponechat. Také by ovoce mělo být čisté a mírně přezrálé, nikdy však ne nahnilé. Dokonce může být i mírně červivé, to v kvasu ničemu nevadí. Pokud jej však skladujete v bečkách nebo kádích, musí být tyto nádoby čisté.

Příprava švestkového kvasu a výběr nádob

Když už zmiňujeme ty nádoby, také u těch platí několik základních pravidel, které jsou klíčem k úspěchu. Krom toho, že tedy musí být maximálně čisté a pokud možno i dezinfikované, měly by být i ze správného materiálu. Tím v žádném případě není kov nebo železo, či dokonce chemicky upravené materiály. Ideálně by se mělo jednat o plast nebo dřevo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Velikost a přesný tvar si poté již volíte sami, dbejte však na praktičnost a možnost pohodlné manipulace, ať už při převozu na pálení, nebo při nutnosti přemístění. Zvolená nádoba by také měla být uzavíratelná, čímž kvas ochráníte před hmyzem a jinými nežádoucími elementy. Inu, a nakonec tu máme také umístění. To by mělo být v místnosti, kde se teploty pohybují mezi 15 až 20 stupni. Čím je totiž teplota vyšší, tím rychleji kvas pracuje, při nižší teplotě se však celý proces zastaví.

Pozor na kvasný klobouk

Další součástí kvalitního a dobře připraveného kvasu je také správné načasování. Ve chvíli, kdy nádoby naplníte zhruba do dvou třetin ovocem a přikryjete je víkem, tak celý proces oficiálně začíná. Lihové kvašení je v počátcích a ovoce se postupně začne rozpadat a vytvářet tekutou konzistenci. Na povrch se postupně dostává oxid uhličitý společně s pevnými částmi, kterým se odborně říká kvasný klobouk.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat hotový kvas

Ten má za úkol především „uzavření kvasu“ před přístupem vzduchu a cizích bakterií či mikroorganismů. Toto období rozkladu ovoce potrvá u slivek asi přibližně 8-12 týdnů, takže si potenciální termíny zaznačte do kalendáře a sledujte dění v nádobách. Když asi po dvou měsících kvašení přestává, má tekutina příjemnou vůni a kvasný klobouk se začíná pomalu propadat. V tomto momentu tak přichází vaše chvíle, protože jej nesmíte nechat propadnout do tekutého kvasu.

Pokud by se totiž kvasný klobouk ponořil, mohl by zmařit celou vaši práci, úsilí i čas. Celý kvas by totiž mohl chytit nepříjemnou octovou pachuť a byl by v podstatě nepoužitelný. Je tedy skutečně důležité neprošvihnout tuto dobu a včas se objednat na pálení. Pouze to poté ukáže na kvalitu vaší práce a na připravenost kvasu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cukr do kvasu a další tipy

I přes tyto osvědčené rady a tipy má snad každý, kdo běžně kvas připravuje, již své vlastní vychytávky, které se ukázaly jako dobré a výhodné. Někdo tak například do kvasu přidává cukr, čímž celý proces urychluje a získává i větší výsledný objem páleného, někdo zase používá pouze ovoce. Stejně tak je i to i s kontrolou kvasu a dalšími případnými úpravami. Rada na závěr tedy zní takto: dělejte, co umíte a nedejte se odradit od své vlastní originality. No a to, na to si tedy rozhodně připijme!

Chcete nahlédnout pod pokličku výroby slivovice trochu více? Projděte si celý proces společně s profíkem
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články