Jarní výživa půdy po zimě: Popel poskytne zelenině perfektní zázemí po celou sezónu

Správná příprava je před vyséváním nebo vysazováním zeleniny důležitá. Záhony je třeba po zimě dobře vyživit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po zimě je potřeba dodat zahradě všechny potřebné živiny a oživit tak záhony před výsadbou užitkových i okrasných plodin. Je to především, kvůli tomu, že voda z tajícího sněhu a jarních srážek vymývá ze zeminy mnoho živin, které by následně mohly vaší zeleni chybět. Proto je třeba ještě před nástupem teplého počasí všechny záhony správně vyživit.

Záhonu dodejte zejména dusík

Jednou z nejdůležitějších živin pro záhony je dusík. ten je nezbytný pro vývoj zelené hmoty a kořenů, takže by měl být přidán do záhonů vždy jako první. Obvykle se k tomuto účelu doporučují kapalná hnojiva, která v kombinaci s draslíkem a fosforem (jež obvykle také obsahují) umožní správný růst kořenů i listů rostlin. Tyto materiály pomáhají zlepšit strukturu půdy, zvyšují její schopnost zadržovat vlhkost a podporují růst prospěšných mikroorganismů, což zlepšuje její zdraví.

Použít ovšem lze i organická hnojiva, jako je rozleželý hnůj nebo domácí kompost obohacený popelem. Ta jsou také mimořádně účinná, ale vyžadují trochu trpělivosti, protože potřebují několik týdnů na zrání. Vhodné množství hnojiva je 1 kbelík na 1 metr čtvereční. Minerální hnojiva se pak používají těsně před výsadbou nebo kopáním půdy, tedy mnohdy doslova na poslední chvíli.

Jak pěstovat brambory v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak si namíchat vlastní hnojivo

Správná kombinace organických a minerálních hnojiv je obvykle pro zahradu ideální. Pokud však přístup k organické hmotě nemáte, můžete použít i granulovaná hnojiva – ta je však třeba správně namíchat. Na 1 metr čtvereční zeminy se doporučuje přidat 30 až 35 g dusíkového hnojiva, 25 g fosforečných hnojiv a 20 g draselných látek.

Jak oživit půdu na jaře popelem

Popel je jedním z přírodních materiálů, který se ke hnojení zahrady používá opravdu často. Obsahuje totiž mnoho důležitých minerálů, včetně draslíku, vápníku, hořčíku a fosforu. Pokud ho tedy použijte tím správným způsobem, dokáže vám pomoci zlepšit úrodnost vaší zahrady. A jaký popel použít? Nejlepší je ten vzniklý po pálení dřeva nebo slámy. Naopak nikdy nepoužívejte popel z uhlí nebo popel vzniklý po spálení barevných tiskovin, kartonu apod., protože tyto typy popela obsahují chemikálie, které mohou být pro rostliny toxické.

Jak připravit na jaře záhon na výsadbu nové zeleniny a vyživit ho iZdroj fotografie: pdbreen / Creative Commons / CC BY-2.0

Kolik popela na záhon použít

Správné použití popela na zahradě je jednoduché. Stačí rozptýlit asi 100 gramů na každý metr čtvereční, a to nejlépe v době, kdy je půda vlhká. To umožní, aby popel dobře pronikl do hlubších vrstev a dostal se až ke kořenům rostlin. Při jeho aplikaci se však vyplácí opatrnost – někdy může nechtěně spíše škodit.

Popel je totiž alkalický, takže dokáže měnit pH půdy. Pokud tedy máte na zahradě spíše kyselou půdu, bývá popel užitečný pro vyrovnání pH. Ovšem je-li spíše alkalická, může jeho nadměrné přidání způsobit, že pH půdy bude příliš vysoké, což často vede k problémům s růstem rostlin.

Jak svou zahradu po zimě vyživujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články