Příprava zahrady na podzim i zimu: Od mulčování po starost o trávník

Podzimní práce na zahradě by se neměly omezovat jen na to nejnutnější – ba právě naopak. Čím víc toho teď uděláte, tím více času si ušetříte na jaře.

hnojení popelem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když zářivé barvy léta začínají blednout a teploty postupně klesají, je čas připravit zahradu na příchod podzimu. I když možná sklízíte poslední letní plodiny, stále je třeba provést spoustu úkolů, aby vaše zahrada zůstala zdravá a produktivní i během podzimní sezóny.

Prodloužení vegetační sezóny pomocí pozdní výsadby

I když začínáte sklízet poslední letní úrodu, stále máte možnost užívat si čerstvých plodin po celé podzimní měsíce. Zvažte výsev plodin, jako je polní salát, ředkvičky, bok choy, špenát, švýcarský mangold a růžičková kapusta. Těmto druhům zeleniny chladného období se daří při mírnějších podzimních teplotách a mohou vám poskytnout bohatou úrodu i po celou sezónu.

Zelené hnojení: Zlepšuje zdraví půdy

Po sklizni letních plodin nenechávejte záhony holé. Místo toho zvažte výsadbu zeleného hnojiva. Jednou z vynikajících možností je Phacelia tanacetifolia alias svazenka vratičolistá. Nejenže rychle roste, ale její jemné fialové květy mohou rozzářit vaši zahradu až do září a října. Vysaďte ji na prázdné záhony a s příchodem podzimu rostlinu jednoduše zapravte do půdy. Zelené hnojivo nejen pomáhá zlepšovat strukturu půdy, ale také dodává živiny zpět do země.

Odstranění použitého rostlinného materiálu

Odumřelé stonky a listy mohou sloužit jako úkryt a živná půda pro nežádoucí zahradní vetřelce. Odstraněním těchto zbytků vytvoříte zdravější prostředí, ve kterém se bude rostlinám dařit.

Mulčujte zahradní záhony

Mulčování zahradních záhonů je velmi účinným postupem pro udržení stabilní teploty a vlhkosti v půdě. Pomáhá také potlačit růst plevelů, chrání kořeny rostlin před případným mrazem a podporuje postupný rozklad organických látek, čímž obohacuje půdu. K mulčování můžete použít různé materiály, včetně dřevní štěpky, štěrku nebo dokonce spadaného listí z vaší zahrady. Naneste vrstvu mulče kolem rostlin, abyste je izolovali před nadcházejícím chladnějším počasím.

Aby byla vaše zahrada i v příští sezóně doslova jako ze škatulky, musíte jí právě teď věnovat tu správnou péči iZdroj fotografie: Pixabay
Aby byla vaše zahrada i v příští sezóně doslova jako ze škatulky, musíte jí právě teď věnovat tu správnou péči

Dodejte živiny pomocí podzimního hnojení

S přechodem léta do podzimu zvažte, zda svým rostlinám neposkytnete poslední dávku hnojiva před příchodem zimy. Vyberte hnojivo s vysokým obsahem draslíku, protože draslík je nezbytný pro zdravý růst a kvetení. Kromě toho zajistěte, aby hnojivo obsahovalo dostatečné množství fosforu, který posílí kořenový systém rostlin a připraví je na chladné období. Podzimní hnojení pomůže rostlinám přečkat zimní měsíce a podpoří silné kvetení v příštím vegetačním období.

Jak se o svou zahradu na podzim staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články