Proč dávat na záhon kartonové krabice: Skvělý mulč, ochrana před plevelem i škůdci

Aby byla vaše zahrada vždycky jako z partesu, naučte se při péči o ni používat docela obyčejné kartonové krabice. Vyplatí se to.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přemýšleli jste někdy, co dělat s kartonovými krabicemi, které se vám doma hromadí? Ačkoli často končí v koši, tyto zdánlivě všední předměty lze skvěle využít i na zahradě. Kartonové krabice totiž mohou posloužit jako praktické a ekologické řešení problémů, jako jsou vlny veder, sucha, šíření plevele a napadení škůdci.

Jak vybrat vhodný karton

Ale pozor – musí jít o ty správné. Hledejte pouze ty, pro jejich výrobu byly použity kostní a kožní klihy (glutinová lepidla) a jiná ekologická lepidla. Naopak jakékoliv chemii (typické pro kartony ze třetího světa) se vyhněte.

Vybírejte vždy také přírodní, neošetřenou lepenku – lepenky polepené páskou nebo s klouzavými potisky nejsou pro použití na zahradě vhodné. Na zahradě bude vždy vaším nejlepším spojencem čistá a neoznačená lepenka.

Mulčování lepenkou pro zdraví půdy

Jednou z pozoruhodných aplikací lepenky v zahradnictví je její použití jako mulče. Tento ekologický přístup pomáhá nejen v období sucha, ale také podporuje zdraví půdy a brání růstu plevelů. Klíč spočívá v jedinečných vlastnostech lepenky. Působí jako bariéra proti nadměrným ztrátám vlhkosti z půdy, účinně ji izoluje a zabraňuje ztrátám vody.

Proč dávat na záhon kartonové krabice? Poslouží jako mulč i ochrana iZdroj fotografie: Depositphotos
Kartonové krabice ještě určitě nevyhazujte, na zahradě vám poslouží jako skvělí pomocníci

Přírodní ochrana proti plevelům

Plevel může být pro zahrádkáře neustálou nepříjemností. Mulčovací lepenka však může hrát klíčovou roli při omezování jejich růstu. Tím, že vrstva lepenky zbavuje plevel slunečního světla, brání jeho rozvoji.

Snadné kroky k mulčování lepenkou

Zavedení kartonového mulčování je překvapivě jednoduché. Kartonové desky položte rovně na zem a překrývejte je, aby mezi nimi nevznikaly mezery. Karton můžete lehce navlhčit, aby se přizpůsobil povrchu půdy. Jemně ho přitlačte, abyste zajistili dobrý kontakt lepenky s půdou. Tato jednoduchá, ale účinná technika je vstupenkou ke zdravější a nenáročnější zahradě (tedy alespoň co se týče údržby).

Proč dávat na záhon kartonové krabice? Poslouží jako mulč i ochrana iZdroj fotografie: Depositphotos
Karton dokáže odstranit plevel, zamezit působení škůdců i zadržet vlhkost

Upevnění lepenkového mulče

Chcete-li kartonový mulč chránit před větrem nebo vodou, zvažte přidání další vrstvy organického mulče, například kompostu nebo listí, na vrchní stranu kartonu. Tím nejen zabráníte odfouknutí lepenky, ale také poskytnete zahradě další výhody, protože organický mulč pomáhá udržovat vlhkost, reguluje teplotu a obohacuje půdu. Trocha práce navíc, kterou jeho aplikaci věnujete, se vám tedy bohatě vrátí. A využít můžete třeba staré obaly od vajíček – i ty by bylo škoda vyhazovat.

Vyrobit si můžete také DIY růže z kartonu od vajec, jde to opravdu snadno

Jak používáte na zahradě karton vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články