Pokojové rostliny potřebují na jaře největší vzpruhu: Pomocnou ruku podá banánová slupka nebo rýžová voda

Na jaře je třeba pokojové rostliny podpořit v dalším růstu a kvetení. K tomu mohou pomoci účinná přírodní hnojiva.

i Zdroj fotografie: Obsidian Soul / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokojové rostliny jsou nádhernou výzdobou domova a přinášejí do něj příjemnou atmosféru a čistý vzduch. Aby však mohly prosperovat a růst zdravě, potřebují správnou péči včetně vhodného hnojení. Kromě tradičních umělých hnojiv, jež bývají k sehnání v supermarketech, je možné použít také přírodní hnojiva, která bývají mnohem levnější, a samozřejmě také šetrnější k životnímu prostředí. Je však třeba je aplikovat správně.

Kávová sedlina rostliny povzbudí

Kávová sedlina je skvělým zdrojem dusíku, který je nezbytný pro růst rostlin. Navíc obsahuje i další důležité živiny (např. fosfor a draslík). Stačí nasbírat použitou kávovou sedlinu a nechat ji usušit na vzduchu. Poté ji můžete smíchat s půdou nebo použít jako mulč. Pokud ji budete používat jako mulč, snížíte tím odpařování vody z květináče, a navíc se kávové zbytky postupně rozloží a uvolní živiny do půdy.

Banánová slupka dodá draslík

Banánová slupka obsahuje hodně draslíku, který pomáhá rostlinám vytvářet silné kořeny a stonky. Slupku můžete rozdrtit a nechat ji uschnout na slunci, nebo ji můžete nakrájet na malé kousky a rozložit přímo na půdu kolem rostlin. Pokud slupku vložíte do vody a necháte ji tam několik dní, roztok se nasytí živinami a můžete ho použít jako hnojivo.

Voda z rýže také pomůže

Voda, ve které vaříte rýži, obsahuje hodně živin, jako jsou dusík, fosfor a draslík. Když vodu vychladíte, můžete ji použít jako hnojivo pro své pokojové rostliny. Při zalévání rostlin se však ujistěte, že voda neobsahuje žádné zbytky rýže, sůl ani olej. Samotnou rýži pak můžete zapracovat do substrátu, dodá rostlinám také mnoho živin.

Přírodní hnojiva pro pokojové rostliny vhodná pro jaro iZdroj fotografie: Pixabay

Vaječné skořápky dodají vápník

Vaječné skořápky jsou bohaté na vápník, který pomáhá při tvorbě silných kořenů a stonků. Skořápky je nejlepší vysušit, umlít na jemný prášek a ten posléze přidat do půdy. Alternativně můžete vaječné skořápky rozdrtit na větší kousky a položit je na povrch půdy jako mulč. Skořápky postupně uvolňují vápník do půdy, což je pro většinu rostlin velmi prospěšné. Výjimku mají jen ty kyselomilné, k těm se skořápky nehodí.

Čaj obsahuje mnoho dusíku

Zbytek po vašem oblíbeném čaji může být také použit jako přírodní hnojivo pro rostliny. Čajové lístky obsahují dusík a další důležité živiny. Stačí je nechat usušit a následně je rozdrtit na jemný prášek. Tento prášek můžete poté smíchat s půdou nebo použít jako hnojivo.

Skořápky vlašských ořechů poslouží kořenům

Skořápky vlašských ořechů jsou bohaté na draslík, který pomáhá rostlinám vytvářet silné kořeny a zdravé listy. Skořápky můžete rozdrtit na menší kousky a zapracovat do půdy nebo použít jako mulč. Skořápky postupně uvolňují do půdy draslík, což je pro rostliny vzpamatovávající se po dlouhé zimě (během níž trpěly nedostatkem světla), velmi prospěšné.

Jaká přírodní hnojiva používáte pro své pokojové rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články