Sazenice tlusté jako prst může mít každý, stačí hnojit slunečnicovými semínky

Přírodní hnojiva jsou často velmi levná a také účinná. Pokud potřebujete, aby sazenice zesílily, zkuste to ze slunečnicových semen.

sazenice rajčat i Zdroj fotografie: Tomwsulcer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pěstování plodin je poměrně zdlouhavý proces, který začíná již brzy zjara. Pokud si opravdu vše poctivě pipláte již ze semínek jako já a nekupujete již vzrostlé sazenice v zahrádkářství, jistě sami dobře znáte, jak moc práce to obnáší. A samozřejmě chcete, aby se jim dobře dařilo a byly silné, aby poté přinesly mnoho prospěšných a zdravých plodů. I přírodě je však potřeba pomoci. Kolikrát stačí doplnit ty správné živiny a minerální látky a mladé rostlinky zesílí a rostou před očima. A nejlepší hnojiva jsou právě ta přírodní.

Semínka pro zdraví lidí i rostlin

Kdo by neměl rád semínka. Ve zdravé výživě představují bohatý zdroj bílkovin, tuků a nenasycených mastných kyselin. Jejich pravidelnou konzumací můžete snížit krevní tlak, cholesterol, i hladinu cukru v krvi, říká web OchutnejOřech. Rovněž ale přispívá ke zlepšení průchodnosti střev. „Já jsem měla mnoho zdravotních potíží, od vysokého cukru až po zácpu. Co jsem začala jíst pravidelně semínka a ořechy, cítím se jako nový člověk,“ napsala naše čtenářka paní Klára Z. z Českých Budějovic.

Jak pěstovat obří slunečnice v obyčejných květináčích: Ozdobí každý balkon i terasu až do pozdního podzimu

Podobný přínos ale ocení také vaše rostliny a sazenice, kterým vitamíny, živiny a minerální látky velmi pomohou k dobrému růstu, ale také posílení. Rozemelte 3 lžíce nesolených slunečnicových semen a zalijte 2 litry vody. Nechte takto vylouhovat. Před použitím ještě zřeďte celý obsah 1 litrem vody a aplikujte každé 2–3 týdny. Krmení slunečnicí ocení také již vzrostlé rostliny okurek, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Příroda je mocná čarodějka

Pokud si semínka necháte raději pro sebe, je mnoho dalších variant přírodních hnojiv, které zahrada i pokojové rostliny uvítají. Web iReceptář například nedá dopustit na vodu z uvařených brambor (pozor, rozhodně nesolit!).

Vařící se brambory v hrnci iZdroj fotografie: Piqsels
Vodu z vařených brambor nevylévejte, poslouží jako hodnotné krmivo pro celou zahradu

Vyzkoušet ale můžete také kefír, kávovou sedlinu, kopřivové hnojivo, rýžovou vodu či bobkový list. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují také droždí.

Jaké přírodní hnojivo je pro vás favoritem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články