Výživné hnojivo z droždí nakopne sazenice k rychlému růstu

Pěstování rostlin a zeleniny v domácích podmínkách se stává stále oblíbenějším koníčkem. Ke spokojenosti potřebují výživu.

Které rostliny je vhodné hnojit kvasnicemi, aby dobře prospívaly i Zdroj fotografie: Hellahulla / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud si chcete předpěstovat zdravé a silné sazenice, musíte jim zajistit především dostatečné množství živin. Existuje mnoho komerčních hnojiv, která lze zakoupit v zahradnických centrech, ale mnoho z nich může být velmi drahých a v konečném důsledku ne tak efektivních, jak byste si nejspíš představovali. Řešením může být výroba vlastního hnojiva, které je levné, snadno dostupné a bohaté na živiny. A postačí vám pro něj sáhnout do spíže.

Hnojivo z droždí pro sazenice

Kostka droždí je doslova vitamínová bomba pro rostliny. Tvoří v ho zásadě mikroorganismy, které dokážou působit i v půdě a přetvářet tak dusík, fosfor a další živiny do mnohem lépe asimilovatelných forem, jež jsou důležité pro růst rostlin. Pro výrobu hnojiva z droždí budete potřebovat jen několik jednoduchých ingrediencí:

  • 1 litr vody
  • 10 gramů čerstvého droždí
  • 1 lžička cukru

Nejprve si připravte 10 gramů suchého droždí a rozpusťte ho v jednom litru teplé vody. Poté přidejte jednu lžičku cukru a vše důkladně promíchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Směs nechte stát po dobu jedné hodiny, aby se droždí aktivovalo a začalo fermentovat. Během tohoto procesu se cukr v roztoku rozkládá na jednodušší složky, což vede k uvolnění dalších živin pro rostliny. Po hodině směs přefiltrujte, aby se odstranily pevné zbytky a použijte ji jako zálivku na sazenice. Opakujte jednou týdně.

Rychlé hnojivo z droždí pro výživu

Droždí je jednou z nejlepších přírodních alternativ ke komerčně dostupným hnojivům. Obsahuje totiž mnoho užitečných látek (např. bílkoviny, vitamíny, enzymy a aminokyseliny), jež jsou pro rostliny velmi prospěšné. Hnojivo z droždí navíc zlepšuje strukturu půdy, což umožňuje lepší absorpci vody a živin rostlinou. Nemusíte však čekat hodinu – postačí vám i kratší doba. Nejprve si připravte potřebné suroviny, a to jednu a půl až dvě lžíce suchého droždí, litr teplé vody a jednu lžíci cukru.

Jak připravit výživné hnojivo pro sazenice z droždí iZdroj fotografie: Depositphotos

Smíchejte droždí a cukr v misce a přidejte teplou vodu. Směs dobře promíchejte a nechte ji stát přibližně dvacet minut. Během těchto dvaceti minut se droždí začne aktivovat a nastartuje se v něm produkce enzymů a dalších užitečných látek. Výslednou směs stačí přecedit a nalít do konvičky. Toto hnojivo je vhodné použít jednou týdně. Pokud budete tento postup dodržovat, uvidíte, že se výsledky brzy projeví – vaše sazenice budou rychle růst a zůstanou zdravé a silné. A použít můžete dokonce i prošlé droždí.

Droždí doplňte popelem

Hnojení droždím má však jednu nevýhodu – živé mikroorganismy totiž z půdy odčerpávají draslík. A ten je tedy třeba rostlinám dodat jiným způsobem. Skvělým přírodním prostředkem je například dřevěný popel. Můžete ho rozptýlit kolem kořenů rostlin nebo ho smíchat s vodou a aplikovat jako roztok pomocí postřikovače. Používání hnojiva z dřevního popela má mnoho výhod. Kromě toho, že jde o přírodní zdroj živin pro rostliny, také zlepšuje pH půdy a pomáhá při ochraně rostlin proti škůdcům a chorobám. Navíc, dřevní popel je snadno dostupný a ekonomický.

Jaké jsou vaše triky pro péči o sazenice?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články