Přírodní odpuzovač slimáků a šneků: Odežene je kombinace octa a popele

Proti slizkým škůdcům zahrady nemusíte hned do boje chodit s chemií. Pomohou vám i věci, které najdete doma.

jak se zbavit slimáků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slimáci a hlemýždi jsou škůdci, kterým se daří zejména ve vlhkém a zastíněném prostředí. Aktivní jsou především v noci nebo po dešti. A právě jejich obliba vlhka vám podle webu VašeKovoVýroba může likvidaci značně usnadnit. Začít byste měli likvidací potenciálních úkrytů, odstraněním různých nečistot (velmi se jim líbí například staré kartony nebo pytle) a minimalizace nadměrného zavlažování.

Příprava směsi octa a popela

Ovšem vsadit lze i na fyzickou bariéru, jak radí magazín Genialne. Tu stačí nainstalovat všude tam, kde máte s výskytem těchto škůdců problém. Co si připravit k ruce?

  • 5 litrů vody
  • 5 polévkových lžic dřevěného popela
  • 1/2 šálku octa
  • 50 g čistého alkoholu (nepovinné, ale zvyšuje účinnost)
  • 1 polévková lžíce tekutého mýdla (nepovinné, ale pomáhá směsi přilnout k povrchu rostlin)

Smíchejte popel s malým množstvím vody a přeceďte ho přes plátno, abyste odstranili všechny větší částice. Poté přidejte zbývající přísady a důkladně promíchejte tak, aby se dobře spojily.

Směs nalijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte ji hojně na zasažené rostliny a okolní půdu (zajistěte přitom, aby byly pokryty všechny větší plochy). Vše opakujte alespoň dvakrát týdně a uvidíte, že se těchto nechtěných návštěvníků zahrady brzy zbavíte.

Účinným pomocníkem proti škůdcům oblíbeného zelí je hořčičný prášek

Jak se konečně zbavit slimáků a housenek na zelí: Účinným pomocníkem je hořčičný prášek

Vytvoření fyzických bariér

Kromě postřiků lze přístupu slimáků a plžů k rostlinám zabránit i fyzickými bariérami. Hodit se vám bude celá řada těch ostrých nebo jinak nepříjemných.

  • Drcené vaječné skořápky
  • Silná vrstva popela
  • Křemelina
  • Kávová sedlina
Nedejte šanci škůdcům, kteří by si chtěli podrobit vaši zahradu – pomoc najdete v každé trafice Tabák obsahuje nikotin, který působí na hmyz jako nervový jed, slimáky pak odradí jeho specifický zápach iZdroj fotografie: Pixabay
Zbavte se letos těchto nenáviděných škůdců opravdu efektivně. Stačí jen vsadit na osvědčenou kombinaci dvou domácích pomocníků.

Vybraný materiál jednoduše rozprostřete v kruhu kolem rostlin. Tyto látky působí na slimáky a plže abrazivně nebo vysušujícím způsobem, a tím je od návštěvy ošetřovaných ploch opravdu účinně odrazují. Po dešti zábrany však zábrany vždy pečlivě doplňte, aby se zachovala jejich účinnost. A kontrola se podle mých zkušeností hodí i po silném větru. Přirozeným nepřítelem těchto škůdců jsou i někteří ptáci (například špačci), jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve, ale také ropuchy, užovky nebo ježci.  Určitě se tedy vyplatí je na zahradě mít.

Jak se bráníte slimákům v zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články