Přírodní stimulátor pro rychlé klíčení semen: Postačí jeden stroužek česneku

Česnek je jedním z přírodních stimulátorů, které se často používají k podpoře rychlejšího klíčení semen. Jeho aplikace je snadná.

Vhazování česneku do záchodu je velmi populárním domácím trikem, který dokáže pomoci s čištěním a eliminací nepříjemných pachů. i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V srdci každého semínka se skrývá dřímající život, příslib růstu, který čeká na ten správný impulz, aby se probudil. A leckdy mu k tomu může pomoci i správný stimulátor. A může to být klidně i docela obyčejný stroužek česneku.

Česnek a jeho pomocníci

Cesta k rychlejšímu vyklíčení semen začíná vytvořením přírodního roztoku, směsi česneku (známé superpotraviny, jak informuje web Superfoody), listů aloe a kapky medu – každá složka je nositelem jiných životabudičů a dohromady působí opravdu perfektně. A množství? Na jeden stroužek česneku budete potřebovat 1 větší list aloe a půl lžičky medu. Vše rozmíchejte v litru vody a semena namáčejte asi půl hodiny (podle druhu).

Ale vsadit můžete i na samostatné použití česneku. Na to nedá dopustit moje teta. Recept je opravdu velmi jednoduchý.

  • Rozmělněte stroužek česneku a rozemelte jej na jemnou pastu.
  • Smíchejte tuto pastu s vodou (asi 300 ml).
  • Do této směsi semena namočte na krátkou dobu (zpravidla asi 12 až 24 hodin).
  • Poté je vysušte a můžete je zasadit do půdy.

Biostimulant pro pokojové květiny: Po hříbkové zálivce porostou jedna báseň

Moudrost z minulosti

Namáčení semen není novinkou; jde o rituál s bohatou historií, který sahá až do dob starověkých civilizací, jak informuje web iReceptář. Příkladem mohou být staří Římané, kteří namáčeli semena do zkvašeného mléka nebo syrovátky. Tato lázeň s bakteriemi rodu Lactobacillus nejenže podpořila klíčení, ale také jim poskytla ochranu proti houbovým chorobám.

Přírodní stimulátor pro rychlé klíčení semen může být účinným pomocníkem pro všechny, kdo si chtějí svoji úrodu perfektně pojistit. iZdroj fotografie: Depositphotos
Přírodní stimulátor pro rychlé klíčení semen může být účinným pomocníkem pro všechny, kdo si chtějí svoji úrodu perfektně pojistit

Podobně moderní používání peroxidu vodíku a neemového oleje jako fungicidů na tuto tradici ochrany semen také navazuje a zajišťuje, aby cesta od semene ke klíčku nebyla ohrožena žádnými škůdci ani nemocemi. V jejich případě je však lepší zálivka – do litru vody stačí pár kapek. A pokud potřebujete zakořenit spíše řízky, vyzkoušejte podle receptu redakce Chalupáři-Zahrádkáři kokosovou vodu. Pomůže vám stejně dobře jak drahé stimulátory z obchodu.

Jak si jednoduše vyrobit stimulátor kořenů pro vaše rostliny z dostupných surovin

Jak podporujete klíčivost svých oblíbených semen vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články