Přirozená ochrana rostlin a plodin: Potřeba je jen lžička kurkumy

Pokud vaši zahradu napadají škůdci nebo nejrůznější nemoci, můžete vyzkoušet při její ochraně jeden často opomíjený prostředek.

                   

Kurkuma je jasně žluté koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Běžně se používá v kuchyni, a to zejména v Indii a jihovýchodní Asii. Má teplou, hořkou chuť a výrazné aroma. Kromě kulinářského využití je kurkuma uznávána i pro své potenciální zdravotní účinky. Obsahuje chemickou sloučeninu zvanou kurkumin, o níž se předpokládá, že má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Může mít potenciální přínos při různých zdravotních potížích, jako je artritida, srdeční choroby, cukrovka a dokonce i některé druhy rakoviny. A hodí se i na zahradu.

Použití kurkumy v zahradě

Kurkuma se totiž osvědčila jako účinný přírodní ochránce rostlin před chorobami a škůdci. Účinná látka kurkumin totiž slouží jako přírodní antiseptikum. Toto koření navíc obsahuje značné množství antioxidantů, které posilují imunitu rostlin a činí je odolnějšími vůči chorobám a škůdcům. A jak kurkumu využít?

Postřik na rostliny

První způsob je velmi jednoduchý: vezměte 2 polévkové lžíce kurkumy, zřeďte je v malém množství vody a poté vše doplňte na objem 8 litrů. Vzniklým roztokem postříkejte rostliny. Aplikujte pravidelně, abyste ochránili své plodiny před škůdci a chorobami.

Chcete-li použít kurkumu jako přírodní pesticid, smíchejte 1 polévkovou lžíci kurkumy s 1 polévkovou lžící ekologického čisticího prostředku a 4 litry vody. Touto směsí postříkejte rostliny. Kurkuma může také pomoci ochránit vaši zahradu před mravenci. Jednoduše nasypte tento žlutý prášek všude tam, kde je nechcete mít – a uvidíte, jak rychle se odstěhují. Pokud již škůdci rostliny napadli, můžete kurkumu aplikovat jako hustotu pastu přímo na listy.

Přirozená ochrana celé zahrady iZdroj fotografie: Pixabay

Pomáhá i při regeneraci

Kromě účinnosti proti chorobám a škůdcům lze kurkumu použít také jako pomoc při obnově rostlin po prořezávání nebo roubování. Za tímto účelem smíchejte malé množství kurkumy s vodou a vzniklou pastu naneste na poškozená místa.

Dalším způsobem využití kurkumy v zahradě a sadu je podpora rychlého zakořenění rostlin. Při přípravě půdy pro zakořeňování přidejte 2 polévkové lžíce kurkumy a poté důkladně zalijte. Nic víc už nebude třeba.

Přirozená ochrana celé zahrady iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i mýdlová voda

Nemáte po ruce kurkumu? Pak proti škůdcům zabojujte jiným prostředkem – vyberte si jemné, biologicky odbouratelné mýdlo bez přísad, jako jsou aromata, barviva a antibakteriální látky. Tyto přísady mohou vašim rostlinám potenciálně uškodit. Dobře funguje jemné mýdlo na nádobí nebo insekticidní mýdlo speciálně vyvinuté pro použití na rostliny.

Naplňte rozprašovač vodou a přidejte malé množství mýdla. Obecný poměr je 1 až 2 čajové lžičky mýdla na litr vody, ale koncentraci můžete upravit podle závažnosti problému se škůdci. Dávejte pozor, abyste nepoužili příliš velké množství mýdla, protože by mohlo poškodit vaše rostliny. Nakonec vše jemně protřepejte, aby se mýdlo a voda důkladně promíchaly. Nevytvářejte nadměrné množství pěny, protože by mohla ucpat postřikovač. Nyní už vám zbývá jen aplikace na rostliny.

Jak proti škůdcům na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články