Jak na sladká rajčata: Sůl v záhonu zařídí chutné plody a odežene otravné škůdce

Aby byla vaše rajčata ještě sladší, než obvykle, dopřejte jim trochu soli. Ta je jako bonus ochrání i před škůdci – stačí vsadit na správné dávkování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sůl může být na zahradě opravdu nečekaným, a přitom velmi vítaným pomocníkem. Toto oblíbené dochucovadlo dokáže paradoxně vykouzlit na keřích sladká rajčata a zároveň působit jako přírodní odpuzovač škůdců. Stačí jen vědět, jak ho k rostlinám správně aplikovat.

Sůl jako hnojivo pro sladká rajčata

Sůl může změnit pravidla hry, pokud jde o hnojení rajčat. Slouží jako skvělá náhrada drahých hnojiv a poskytuje základní živiny, které podporují silný růst a bohatou úrodu. Navíc je bezpečná a snadno dostupná, takže je mezi zahrádkáři opravdu oblíbená. Aplikace soli na rostliny rajčat pomáhá při:

  • Nasazování plodů: Roztoky soli napomáhají tvorbě většího počtu plodových pupenů a podporují tak rostlinu v tvorbě většího počtu rajčat.
  • Zvýšení sladkosti: Sůl pomáhá rajčatům být sladší. Při správné aplikaci zvyšuje obsah cukru v plodech, takže jsou příjemnější na konzumaci. Budou ještě lepší, než ta v BIO kvalitě z obchodů (a samozřejmě vás vyjdou mnohem levněji).

Sůl jako repelent proti škůdcům

Kromě hnojivých vlastností je sůl také účinným přírodním odpuzovačem škůdců a k jejímu použití stačí jen málo. Připravte si solný roztok rozpuštěním 0,25 kg soli v 10 litrech vody. Případně přidejte 30 ml mýdla na mytí nádobí, abyste zvýšili účinnost roztoku. Jednou za 30 dní nastříkejte tuto směs na rostliny rajčat – nic víc dělat nemusíte.

Chyby při zalévání rajčat: Zalévání přes listy či voda ze studny iZdroj fotografie: Freepik

Jak na sladká rajčata za pomocí soli

Pro zvýšení sladkosti rajčat můžete použít roztok soli, který dokáže skoro zázraky. Tato jedinečná technika zvyšuje obsah cukru v plodech, takže jejich chuť je ještě lahodnější. Postupujte podle této metody a porovnejte chuť rajčat s těmi, která pěstujete běžnou metodou. Určitě budete příjemně překvapeni.

Tentokrát si připravte poměrně silný solný roztok rozmícháním 1 polévkové lžíce soli v 10 litrech vody. Tímto roztokem zalévejte rostliny rajčat jednou za 10 dní. Na každou rostlinu budete potřebovat přibližně 0,5 litru roztoku. A pomoci vám může i hořčičný prášek.

Desítky kilogramů chutných rajčat: Pomůže vám tableta Aspirinu iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležité poznámky k aplikaci soli

Přestože sůl může být pro rajčata prospěšná, je nutné ji používat s mírou, aby nedošlo k přehnojení, které by mohlo rostlinám uškodit. Při používání soli jako pomocné látky pro rajčata dodržujte tyto pokyny:

  • Před aplikací na rostliny se vždy ujistěte, že je sůl dobře rozpuštěna ve vodě. Koncentrovaná sůl může rostliny poškodit.
  • Pro výrobu roztoků soli používejte vodu o pokojové teplotě. Studená voda by mohla rostliny šokovat, což by vedlo ke stresu a snížení růstu.

Vždy také dodržte doporučenou frekvenci aplikace jednotlivých typů solných roztoků, abyste zabránili možnému poškození rostlin. Nesnažte se rostlinám „dopřát“, to by jim paradoxně mohlo spíše nehezky ublížit.

Jaké jsou vaše triky pro velkou a extrémně sladkou úrodu rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články