Hořčičný prášek ke kořenům rajčat zařídí plné kýble delikátních plodů

Pro vysněnou úrodu rajčat je nutné dodat jim v konečné fázi tvoření plodů dostatek živin. Ryze přírodní hnojivo namícháte doma ze 3 surovin.

Rajčatový keř i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Rajčatová sezóna se kvapem blíží a je tedy nejvyšší čas rostliny v produkci plodů podpořit. I když máte samozřejmě možnost zakoupit některé průmyslově vyrobené hnojivo, přírodní produkty jsou výrazně levnější a hlavně stejně účinné. Další výhodou pak je, že se zbavíte zbytků, které byste často vyhodili. Plýtvání zanechte jiným a zužitkujte každý kousek organického materiálu, který doma najdete. Například na hnojení rajčat či jiných plodin.

Hořčičné semínko, popel a vaječné skořápky

Toto hnojivo pouze ze 3 přísad je v jedné věci odlišné od jiných. Jedná se o hnojivo v pevné podobě, nikoli kapalné a rovnoměrně se rozprostírá kolem rajčatových keřů. Živiny a minerální látky se tak uvolňují do půdy postupně.

Kvalitní popel zajistí úrodu rajčat i dalších plodin

Dřevěný popel je už od nepaměti používán jako velmi účinné hnojivo. Stejně jako v případě rajčat pomůže v růstu i například okurkám. Popel obsahuje velké množství vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku či zinku. Všechny tyto komponenty podporují rostlinu v růstu, stejně tak i její celkové posílení.

Vaječné skořápky pro dostatek vápníku

Vápník posiluje strukturu rostliny a kořenového systému a je pro správný růst naprosto nezbytný. Právě vaječné skořápky jsou bohatým zdrojem tohoto cenného materiálu. Důležité je ovšem skořápky rozmixovat na jemný prášek, pouhé nadrcení je nedostačující.

Vaječné skořápky iZdroj fotografie: Peter Griffin / Creative Commons / CC0

Hořčičný prášek nemá využití pouze v kuchyni

Hořčičné semínko se používá na zavařování, jako koření či ve formě dochucující pasty. Nejznámějším využitím je pak výroba hořčice. Díky svým vlastnostem a složení je ale také účinnou přísadou přírodního hnojiva na rostliny a plodiny. Dobře funguje proti houbovým onemocněním a chrání rostlinu před plísní. Rozhodně můžete semínko použít i jako hnojivo pro jiné rostliny, například okurky náchylné na plísňová onemocnění tuto výživu velmi ocení.

Dodržení správných poměrů je důležité

Pro namíchání toho nejlepšího hnojiva je nutné dodržovat poměrové množství, přičemž si sami můžete výsledné množství korigovat podle počtu sazenic.

Miska se zralými rajčaty iZdroj fotografie: Piqsels

Smíchejte 1 kg kvalitního dřevěného popela, 1 litr jemně mletých vaječných skořápek a 1 kg hořčičného prášku. Ten získáte rozmixováním hořčičného semínka. Všechny 3 přísady dobře promíchejte a rovnoměrně rozprostřete kolem sazenic. Jednotlivé živiny se budou postupně uvolňovat do půdy a vy se již můžete těšit na krásnou úrodu, která vás letošní sezónu nemine.

Rajčatům pomůže i kyselina citronová

Někdy se může stát, že i přes veškerou věnovanou péči rostliny přestanou prosperovat. Pokud vidíte, že sazenice okurek a rajčat skomírají a viditelně jim něco schází, pro pomoc nemusíte chodit daleko. Namíchejte roztok obsahující kyselinu citronovou, který je postaví na nohy!

Jaké triky používáte při péči o zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články