Rajčata a okurky na pokraji smrti oživí kyselina citronová

Když se okurkám a rajčatům nedaří, hledejte pomoc v kuchyni. Vyplatí se zalít je roztokem s obyčejnou kyselinou citronovou.

Zalévání rajčatových keřů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kyselinu citronovou znají všichni jako kuchyňskou ingredienci, eventuálně jako pomocníka při domácím úklidu. Jde však o přípravek mnohem všestrannější, který najde uplatnění i v zahradě. Poslouží jako hlavní přísada hnojiva, které postaví na nohy malátné okurky a rajčata. Kyselina citronová má totiž velice užitečnou vlastnost – pomůže rostlinám vstřebávat z půdy potřebné živiny. Navíc na rozdíl od speciálních hnojiv, nad investicí do kyseliny citronové nezapláče vaše peněženka.

Kyselina citronová pomáhá nejen v kuchyni

Pokud jste vysadili zeleninu na správné místo, dopřáváte jí veškerou možnou péči včetně vhodného hnojení, a ona přesto skomírá, zařaďte do jejího jídelníčku kyselinu citronovou. Ta působí příznivě na půdní mikroflóru a stimuluje růst rostlin. Pomáhá jim vstřebávat potřebné mikro a makroelementy, především fosfor a vápník, při jejichž nedostatku jsou rajčata i okurky slabé. K tomu může dojít i v případě, že jste zeleninu přihnojili minerálním hnojivem – rostliny totiž nejsou schopny z půdy živiny přijímat. Kyselina citronová jim s tím umí pomoci.

Jak připravit citronové hnojivo

Přípravu zálivky zvládnete levou zadní. Jednu rovnou polévkovou lžíci kyseliny citronové vsypte do deseti litrů teplé vody, zamíchejte a nechte rozpustit. Nejprve rajčata a okurky vydatně zalejte obyčejnou vodou (ideálně dešťovkou) a poté samotným hnojivem – každému keři ho dopřejte půl litru až litr. Zalévejte a hnojte vždy v ranních nebo večerních hodinách. Výsledky by se měly dostavit do týdne po pohnojení. Bude-li si to situace žádat, můžete ho však po dvou až třech týdnech zopakovat.

Kvetoucí okurka pnoucí se po plotě iZdroj fotografie: Pixabay

Kyselina citronová prospěje různým plodinám

S citronovým hnojivem se nemusíte omezovat jen na okurky a rajčata, dokáže dodat vzpruhu i dalším druhům zeleniny. Prospěje také paprikám a cuketám, neboť dokáže eliminovat riziko hniloby a plísní. Zálivku s kyselinou citronovou uvítají ale hlavně kyselomilné rostliny, jako jsou borůvky, chryzantémy, rododendrony, azalky nebo vřesy. Kyselina citronová dodá půdě potřebnou kyselost a usnadní rostlinám absorpci živin.

Tipy, jak předcházet nedostatku vápníku u rajčat

Čím hnojíte rajčata a okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články