Proč je v dnešní době nesmírně nutné pravidelně utírat prach. Hrozí nepříjemná rizika

                   

Díky současné situaci se ve svých domovech zdržujeme mnohem více než dříve, což vede k tvorbě většího množství prachu. Ten je totiž z velké části tvořen mikrošupinkami naší kůže a jako takový je vhodnou půdou pro roztoče a další patogeny. Jeho pravidelné odstraňování není proto důležité jen pro alergiky, ale pro všechny, kdo dbají o svoje zdraví.

Ve hře není jen nepříliš estetický dojem

Šedavá vrstva prachu působí na mnoho hospodyněk jako onen příslovečný červený hadr na býka. Svědčí totiž o lenosti a nepořádnosti paní domu. Usazuje se však i tam, kde ho obvykle nevidíme (ve tkaninách, v kobercích, uvnitř čalounění apod.). Avšak i tam je nebezpečný, a to proto, že obsahuje mnoho škodlivých částic.

iZdroj fotografie: Pixabay

Škodliviny, které najdeme v prachu, jsou velmi početné

I když prach, jak už jsme si řekli, tvoří zejména zbytky odumřelých kožních buněk, jeho složení je mnohem pestřejší. Najdeme v něm i bakterie, viry, roztoče apod. A pokud navíc vytápíte pevnými palivy, pak je ve hře i uhelný a dřevěný prach, který našim plicím zrovna nesvědčí. Bohužel ne vše můžeme detekovat pouhým pohledem, což je nejspíš ten důvod, proč většina lidí nevnímá prach jako zdravotní problém.

Důsledný úklid v dostatečné frekvenci se vyplatí

Nejspíš jste už někdy řešili dilema, zda je lepší nejdříve vyluxovat a teprve poté utírat prach, nebo naopak (mimochodem, správně je první možnost). Ovšem frekvenci obvykle neřešíme a uklízíme podle toho, jak si uděláme čas. To je ovšem chyba. Chceme-li z čistoty svého domova vytěžit co nejvíce, pak bychom měli prach utírat každý den, nebo alespoň obden.

iZdroj fotografie: Unsplash

I když se to může zdát nereálné, zdravotní přínosy i psychologický pocit uklizené domácnosti (jež v nás spouští ty správné imunitní i psychické reakce) za to stojí. Jestliže však tolik volného času nemáte, snažte se této činnosti věnovat alespoň jednou za týden. Viry i bakterie totiž slouží jako spouštěče nemocí a navíc ovlivňují funkci našich dýchacích cest.

Frekvence úklidu se liší podle toho, kde bydlíte

Ovšem domácnosti s malými dětmi nebo psy či prostory spojené přímo s terasou by měly alespoň rychlý úklid absolvovat dvakrát do týdne. A jak by měl vypadat? Stačí pouhé zametení nebo vytření podlahy. Zamezíte tak nepříjemnému ukládání nečistot a ušetříte si hodiny strávené důkladným úklidem během víkendu. A to se rozhodně hodí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články