Jak odnaučit kočku škrábat nábytek: Škrabadlo je samozřejmě řešením, pomůže však i obyčejný ocet nebo citron

Kočičí hry umí být někdy velmi divoké a často mohou poškozovat nábytek. Naučte se tomu zabránit a dopřejte své kočce vše, co potřebuje.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kočky mohou poškrábat nábytek z různých důvodů. Mezi ty nejčastější obvykle patří označování území, obrušování drápků a také potřeba jednoduše uspokojit přirozené škrábací instinkty. Pokud kterákoli z těchto potřeb nebude naplněna, odnese to váš nábytek. A co si s tím tedy počít?

Pořiďte své kočce škrabadlo

Aby kočka neškrábala nábytek, je dobré jí opatřit alternativní škrabací plochu, jako je například škrabadlo. Můžete vsadit na pomůcky z obchodu, nebo si jednoduše nějaké vyrobit. Postačí například větší papírová trubka, omotaná silným přírodním provázkem. V nouzi postačí i kus kartonu nebo koberce, omotané okolo nějaké sloupku.

Tuto hračku však obvykle kočky rychle zničí, snažte se jí tedy do nejdříve nahradit něčím trvanlivějším A samozřejmě se snažte své kočce také pravidelně zastřihávat drápky a poskytnout jí spoustu hraček a dalších příležitostí ke hře a pohybu.

Jak zabránit kočce ve škrábání nábytku

Zároveň můžete zkusit na místa nábytku, která kočka škrábe, nainstalovat vhodný odstrašující prostředek. Skvěle poslouží například oboustranná páska nebo hliníková fólie. Zvuk alobalu kočky jednoduše nesnášejí. A u lepicí pásky je odradí právě ona lepkavost, kterou si budou posléze dlouho vymývat z chlupů. Je samozřejmě možné použít i nejrůznější přírodní odpuzovače. Kočky mají velmi citlivý čichový aparát, který jim umožňuje rozlišovat různé pachy.

Proč kočky ničí domácí nábytek iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje mnoho věcí, které kočkám mohou páchnout. Jde například o:

  • ocet,
  • citrusové plody nebo
  • chlór a čpavek.

Některé kočky mohou také nesnášet specifické pachy, jako jsou například parfémy nebo kouř. To však budete muset vyzkoušet individuálně.

Jak zabavit kočku doma

Samozřejmě je vhodné poskytnout kočce i nějaké rozptýlení, díky němuž na váš nábytek zapomene. Zde je několik nápadů na domácí hračky pro kočky:

  • Přivažte provázek na kus papíru a zavěste ho na vhodné místo, aby do něj vaše kočka mohla pinkat packou.
  • Kočky se rády schovávají a hrají si v malých prostorách, proto do kartonové krabice vyřízněte několik otvorů a nechte svou kočku, aby je mohla prozkoumat.
  • Skvělá jsou také peříčka – přivažte je na provázek nebo tyčku a vytvořte hůlku, kterou může vaše kočka pronásledovat a hrát si s ní (samozřejmě s vaší pomocí).
  • Kočky milují vůní šanty kočičí (Nepeta cataria), známé také pod anglickým názvem Catnip. Kupte trochu té sušené a vložte ji do malého hadříku zavázaného na uzel nebo plstěné hračky, se kterou si bude vaše kočka hrát.

Nezapomeňte na svou kočku vždy dohlížet, když si hraje s domácími hračkami, zvláště pokud jsou vyrobeny z malých částí, které by pro ni mohly představovat nebezpečí udušení.

Jakými zlozvyky vám komplikuje život vaše kočka?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články