Proč mají houbičky na nádobí různé barvy: Každá barva má své vlastní využití

Správné použití kuchyňských houbiček na nádobí je zásadní. V domácnosti se tak můžete vyhnout značným a nepříjemným škodám.

Proč mají houbičky na nádobí různé barvy: Každá barva má vlastní využití i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Houbička na nádobí není jen nástrojem na mytí, je to strážce harmonie a především bezpečnosti naší kuchyně. Každá barva totiž slouží specifickému účelu a chrání naše nádobí i další příslušenství před neúmyslným poškozením. Naučit se rozlišovat barvy se tedy podle webu PrimaInspirace rozhodně vyplatí.

Zelená a šedá: Odolní bojovníci proti špíně

Zelené a šedé houbičky vám nabídnou robustní abrazivní vrstvu a jsou proto mistry v odstraňování veškeré odolné špíny a nečistot. Jde o spojence, na které se obracíte, když se potýkáte třeba s následky pečení nebo smažení. Ovšem křehké skleněné nebo smaltované nádobí by naopak mohly poškodit, tak pozor na to, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Chytré hospodyňky dávají do zásobníku pračky houbičku na nádobí. Jediný krok zabrání vzniku vážného problému

Červená: Všestranní společníci

Červené houbičky jsou vybaveny středně tvrdou abrazivní stranou a hodí se proto především pro každodenní mycí úkony – od čištění keramických talířů až po drbání běžně zašpiněných hrnců z nerezové oceli. Zajišťují rychlé dosažení čistoty bez kompromisů a rozhodně vaše nádobí nijak neznehodnotí. Na jemné práce se však také nehodí.

Žlutá barva: Šetrní společníci

Žluté houbičky jsou uzpůsobeny na čištění těch nejchoulostivějších předmětů. Klidně je tedy použijte třeba na mytí skleněného nádobí nebo skleněných dvířek trouby. Určitě je nepoškrábou a jak bonus obnoví i jejich lesk, jak doporučuje magazín Prima-Receptář.

Aby vám kuchyňské houbičky posloužily opravdu naplno, musíte se je naučit správně používat. Řiďte se třeba jejich barvami. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám kuchyňské houbičky posloužily opravdu naplno, musíte se je naučit správně používat. Řiďte se třeba jejich barvami

Maximální prodloužení životnosti houbičky

Navzdory své odolnosti se houbičky na nádobí mnohdy stávají útočištěm bakterií a virů, takže jejich pravidelná výměna je pro udržení hygieny v kuchyni nutností. Jejich životnost však lze prodloužit správnou péčí.

  • Sanitace v myčce nádobí: Vložením houbičky do myčky spolu s nádobím ji můžete očistit od bakterií. Umístěte ji do horního stojanu, aby se nedostala do filtru myčky.
  • Dezinfekce vařící vodou: Jednoduchou, ale účinnou metodou je houbičku několik minut vařit, čímž zajistíte, že bude zbavena všech škodlivých mikrobů. Přidání kapky octa může dezinfekční proces ještě posílit. Já ji prostě hodím do vody po vaření vajec a nechám tam. Čistota je zaručena a nestojí mě to nic navíc.

Jak se o své kuchyňské houbičky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články