O pračku je třeba se řádně starat, aby bez potíží sloužila po dlouhou dobu. A patří k tomu i znalost zavírání dvířek.
Pračka je dnes už tak běžným spotřebičem, že se nad jejím správným použitím téměř nepozastavujeme. To je ovšem velká chyba. Někdy totiž může i o poměrně nenápadný úkon, jako je například zavírání dvířek u pračky, rozhodnout o kondici vašeho spotřebiče na dlouhá léta.
Proč nezavírat dvířka u pračky
Také jste zvyklí po doprání prádla vždy dvířka od pračky zavřít? Například proto, že se vám v koupelně pletou nebo jednoduše proto, že máte obavu, aby se o ně někdo nezranil? Radíme vám dobře – nedělejte to.
Zavřením dvířek totiž připravujete pračku o možnost dostatečného vyschnutí po ukončení cyklu. A pokud v ní zůstane nějaká vlhkost, povede to velmi rychle k rozvoji plísní a dalších negativních jevů. Pračka může poté nepříjemně zapáchat a praní prádla v ní rozhodně nebude hygienické.
Doporučují to i výrobci
Pokud si ovšem myslíte, že jde o nějakou novinku novodobých zpovykaných bydlenek, pak se pletete. Naopak – stačí se podívat do návodu, který se k pračce běžně dodává. I v něm je napsáno, že výrobce doporučuje ponechávat dvířka u pračky co nejčastěji a co nejdéle otevřená. A nezáleží při tom na tom, zda je o pračku s bočním či horním plněním.
Co dělat proti zápachu v pračce
Ovšem i pokud toto opatření aplikujete pravidelně, nemusíte se vám problémy zcela vyhnout. Někdy se totiž zápach v pračce objeví i tak. A co proti tomu dělat? Pro začátek ji po každém praní pečlivě vytřete. A to především v oblasti okolo gumového těsnění. Postačí vám hadřík namočený v lihu, octu nebo jiné dezinfekci.
A nezapomeňte také pravidelně vymývat zásobník na prací prášek aviváž. Bohatě postačí, když ho jednou za měsíc vytáhnete a ponoříte na půl hodiny do vlažné vody. Nakonec ho stačí jen osprchovat, osušit a vrátit.