Proč nenechávat nabíječku v zásuvce: Rychleji se opotřebuje, navíc hrozí vznik požáru

Stálé připojení do sítě může vytvářet opotřebení, což může snižovat životnost nabíječky. Hrozí vám však i další rizika.

i Zdroj fotografie: Radio Mayak Pervouralsk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ponechání nabíječky zapojené do zásuvky, i v době, kdy se nepoužívá, se může na první pohled zdát neškodné, ale ve skutečnosti může mít hned několik škodlivých dopadů. Tento zlozvyk může vést ke zbytečné spotřebě energie, zvýšenému opotřebení nabíječky – a dokonce i k ohrožení vaší domácnosti jako takové.

Spotřeba energie a dopad na životní prostředí

Uvnitř nabíječky se nachází součástka, která spotřebovává elektrickou energii i v pohotovostním režimu. Ačkoli je tato spotřeba energie minimální, je nepřetržitá, což podle webu IdeaClub časem přispívá k plýtvání energií a dopadu na životní prostředí. Tato zátěž se navíc v případě vyššího počtu nabíječek sčítá, což vede k vyšším účtům za energii a zbytečným emisím uhlíku.

Opotřebení nabíječky jako problém

Ponechávání nabíječky v zásuvce může vést k jejímu přehřívání, což nevyhnutelně urychluje opotřebení jejích vnitřních součástí, například kondenzátorů. To může časem snížit účinnost nabíječky a potenciálně zkrátit její životnost. A jak prodloužit životnost baterie během zimy? O tom se Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali zde.

Telefon zase krásně září novotou, v jeho čištění pomůže obyčejné brčko

Riziko požáru a přehřátí

Při náhlých výkyvech napětí se může připojená nabíječka dokonce přehřát. Většinou se nic nestane (jen se z ní zakouří a můžete ji vyhodit), ale někdy může dojít až k požáru. Sama jsem to zažila u svého strýce, naštěstí jsme na vše přišli včas.

Pokud ponecháváte nabíječku stále zapojenou do zásuvky, může to způsobit rychlejší opotřebení kabelu a konektoru. Hrozí i další rizika. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud ponecháváte nabíječku stále zapojenou do zásuvky, může to způsobit rychlejší opotřebení kabelu a konektoru. Hrozí i další rizika

Bezpečnostní problémy v domácnostech

Nabíječka ponechaná v zásuvce s připojeným kabelem je však podle webu iReceptář ještě i jiným zdrojem nebezpečí. Visící kabel dokáže přitáhnout pozornost dětí a domácích zvířat stejně spolehlivě jako magnet, a může tak pro ně představovat riziko úrazu elektrickým proudem, pokud se s ním pokusí hrát nebo ho rozkousat. V nejhorším případě může dojít k vážnému zranění nebo dokonce ke smrti. Poškozené šňůry navíc zvyšují riziko zkratu a požáru.

Port nabíječka nefunguje? Tento tip by mohl pomoci!

Jaké jsou vaše triky pro bezpečné nabíjení telefonu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články