Telefon zase krásně září novotou, v jeho čištění pomůže obyčejné brčko

Vyčistěte svůj mobilní telefon tak, že bude vypadat zase jako nový. Kromě displeje si to zaslouží i kryt a nejrůznější skuliny. Pomůže vám s tím plastové brčko.

i Zdroj fotografie: benjgibbs / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jestli existuje přístroj, bez kterého si nedovedu představit život, je to bezesporu mobilní telefon. Pomáhá mi nejen zůstávat v kontaktu s jinými lidmi, ale i v pracovním procesu. Asistuje mi po většinu dne na spoustě míst – v kanceláři, během jízdy vlakem nebo při práci na zahradě. To všechno jsou místa s vysokým výskytem bakterií. Stejně jako jsme zvyklí si proto po návratu domů umýt ruce, mělo by být samozřejmostí i pravidelné čištění telefonu.

Telefon si zaslouží pravidelnou hygienu

Čistota – půl zdraví. To platí jak pro nás, tak pro naše mobilní telefony. Odborníci radí obrazovku telefonu alespoň jednou denně přetřít hadříkem z mikrovlákna a jednou za týden sundat a vyčistit i kryt, píše web Today. Pokud vám však telefon dělá společnost i v kuchyni či dokonce na toaletě, nebo se zašpiní něčím, co by mohlo způsobit skvrny, vyžaduje čištění ještě častěji. Jen tak nehrozí, že se stane semeništěm bakterií, které by mohly negativně ovlivnit i vaše zdraví.

Začněte čištěním displeje

Nejlepší je při čištění telefonu začít jeho obrazovkou. Otřete ji navlhčeným hadříkem z mikrovlákna, které nepouští chlupy, a poté dezinfekčním ubrouskem. Mně se k dezinfekci osvědčil slabý octový roztok – bílý ocet smíchám s vodou v poměru 1:10. (Bílý ocet je šikovným pomocníkem při úklidu celé domácnosti, Chalupáři-Zahrádkáři popsali, jak s ním důkladně vyčistit pračku). Nikdy nepoužívejte abrazivní materiály, jako jsou houbičky na nádobí nebo papírové utěrky, které by mohly displej poničit.

Na toto místo se nikdy nesmí dávat toaletní papír: Jde o fatální chybu, kterou dělá většina lidí, následky přitom mohou být velmi nepříjemné

Čištění telefonu usnadní brčko

Tvrdším oříškem je čištění drobných otvorů, které se na telefonu nacházejí a v nichž se usazuje drobný prach. Na pomoc při jejich údržbě si můžete vzít párátka nebo vatové tyčinky, výsledek ale bude málokdy dokonalý. Skvěle vám však poslouží obyčejné plastové brčko, PET lahev a vysavač. S nimi vykouzlíte přístroj, se kterým vyčistíte i taková místa jako otvor pro nabíječku nebo sluchátka. O nezvyklý patent se s naší redakcí podělil pan Karel C. z Domažlic: „K čištění drobných prostor na telefonu různými párátky nemám trpělivost, tento způsob je rychlejší.“

Nabíjení mobilního telefonu iZdroj fotografie: Pixabay
Díky brčku vyčistíte i těžko přístupné prostory

Kromě brčka budete potřebovat vrchní díl PET lahve, do jejíhož víčka vyvrtáte díru natolik velkou, aby jí brčko prošlo. Nakonec ho k víčku připevníte pomocí tavné pistole, jako je to ukázáno ve videu. Do vzniklého „kalichu“ už stačí jen vložit hadici vysavače a prach ze všech skulin vysát. Prázdná PET lahev toho zvládne v domácnosti mnohem víc – například vyčistit toaletu, jak jsme poradili na webu Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak často čistíte svůj mobilní telefon?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články