Proč nepěstovat fíkus na parapetu: Slunce nesnáší, nikdy tady neporoste

Ideální podmínky jsou při pěstování fíkusu velmi důležité. Pokud je zanedbáte, nebude se mu dařit. A potřebuje i správné hnojivo.

Množení rostlin může zefektivnit použití obyčejného banánu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fíkusy patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny, jak píše web AbecedaZahrady. Aby se jim však za všech okolností dařilo opravdu skvěle, musíte se o ně postarat tím správným způsobem. Pomůže vám v tom správné umístění i perfektně zvolené hnojení.

Kam s fíkusem? Na slunce ne

Většina fíkusů ve své domovině roste ve stínu větších dřevin, takže se jim na přímém slunci rozhodně líbit nebude. Ovšem o milovníky stínu také nejde – nejlépe se jim tedy podle webu FajnTip zavděčíte světlým polostínem nebo právě pěstováním pod větší rostlinou.

Proč fíkusy milují pivo

Zatímco běžná komerční hnojiva mohou časem půdu přesolit, fascinující alternativa, kterou si oblíbili mnozí nadšenci do pokojové zeleně, podobná negativa nemá. Jde o obyčejné pivo. Ano, čtete správně – pivo, nápoj, na kterém si pochutnává mnoho lidí, může sloužit také jako výživný elixír pro vaše fíkusy.

Už žádné zamlžování oken, na parapet stačí dát jen sůl

Jak na zamlžená okna: Vzniku klasického problému zamezí kaktusy a fíkusy

Obsahuje totiž řadu prospěšných živin, které mohou přispět k jejich zdraví a růstu. Je bohaté na kvasnice, bílkoviny, cukry, dusík, draslík, vápník, hořčík a stopové množství fosforu. Pro tento účel volte světlé pivo s nízkým obsahem alkoholu. Tmavá nebo silná piva mohou obsahovat sloučeniny, které by mohly být pro rostlinu škodlivé.

Aby se vašemu fíkusu opravdu skvěle dařilo, musíte mu poskytnou ty správné podmínky. Je to jednodušší, než si myslíte. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vašemu fíkusu opravdu skvěle dařilo, musíte mu poskytnou ty správné podmínky. Je to jednodušší, než si myslíte.
  • Klíčové je ředění: Před použitím piva pro fíkus jej zřeďte vodou. Obvyklý poměr je přibližně 1 díl piva na 5 dílů vody. Tento krok je nezbytný, aby nedošlo k přehnojení a rostlina se cítila dobře.
  • Frekvence aplikace: V závislosti na velikosti a rychlosti růstu vašeho fíkusu aplikujte zředěný roztok piva přibližně jednou měsíčně. Pro středně velkou rostlinu by mělo stačit přibližně 50 ml zředěného roztoku.
  • Aplikujte během aktivního růstu: Pivní roztok je vhodné aplikovat v období aktivního růstu rostliny, což je obvykle na jaře a v létě. Tehdy bude mít váš fíkus z přidaných živin největší užitek. Jde mimo jiné o šikovnou prevenci proti shazování listů, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak se o tyhle půvabné pokojovky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články