Proč nevyhánět pavouky z domu: Podle pověr přináší do domu pozitivní energii

I když pavouky v domu obvykle nevidíme právě rádi, nemusí to být důvod k tomu, abychom je okamžitě likvidovali. Může to být dokonce kontraproduktivní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V temných zákoutích našich domovů tkají pavouci své složité sítě – často nepozorovaně, ale přesto všudypřítomně. Ale ať už je máte rádi nebo ne, v domovech mají své stále místo – ať už kvůli lidovým pověrám hovořícím o štěstí, nebo pro svou roli při udržování vyváženého ekosystému.

Pavouci jako symbol štěstí a prosperity

V mnoha kulturách jsou pavouci považováni za předzvěst štěstí. Věří se, že jejich zabití přináší smůlu, zatímco pokud je necháte v klidu žít, mohou vám do domu přitáhnout pozitivní energii. Ale záleží i na tom, kde tohoto tvorečka najdete.

  • Například nalezení pavouka na oblečení je považováno za předzvěst dobrých zpráv nebo daru.
  • Pavouk spadlý na stůl nebo podlahu je vykládán jako znamení blížícího se finančního zlepšení, zatímco pavouk nalezený v kapse může znamenat opravdu velký materiální zisk.
  • A ten, který leze po zdi, obvykle do domu nese pěknou porci dobrých zpráv nebo příjemných hostů.
Když na zahradu přistane žluťásek: Podle starých pověr jde o znamení štěstí

Když na zahradu přistane žluťásek: Podle starých pověr jde o znamení štěstí

Praktické výhody domácích pavouků

Ovšem i bez lidových pověr, byste neměli tyhle malé přátele jen tak bezhlavě likvidovat. Hrají totiž v ekosystému domácnosti zásadní roli. Jsou přirozenými predátory různých škůdců, jako jsou například komáři, mouchy a mravenci, čímž snižují potřebu používání chemických insekticidů. Zabití pavouka nejenže narušuje tuto přirozenou ochranu proti škůdcům, ale také zanechává domácnost vůči opětovnému výskytu tohoto nežádoucího hmyzu nepříjemně zranitelnou.

Nechcete doma pavouky? Nelákejte je

Pokud ovšem pavoukovce a jejich příbuzné opravdu rádi nemáte, pak je jednoduše přestaňte lákat dovnitř. Podle webu Deník vám nejlépe pomohou ta nejjednodušší (zato ovšem často prováděná) opatření, jako je pravidelný úklid, vysávání a utírání povrchů. Právě tyto činnosti mohou snadno zabránit tomu, aby se u vás doma pavouci natrvalo usadili (nebude se jim totiž u vás líbit). Účinné je také pravidelné větrání a likvidace nepořádku, včetně starých krabic, které jim slouží jako ideální a spolehlivý úkryt.

Pavouci nejsou pro mnoho z nás právě vítanými společníky. Při jejich likvidaci se však nevyplácí jednat ukvapeně – mohlo by vám to přinést smůlu. iZdroj fotografie: Pixabay
Pavouci nejsou pro mnoho z nás právě vítanými společníky. Při jejich likvidaci se však nevyplácí jednat ukvapeně – mohlo by vám to přinést smůlu

Přírodní odpuzovače pavouků

Je známo, že pavouci nemají rádi některé vůně a koření. Chcete-li je přirozeně odradit, zvažte používání skořice, hřebíčku, pomerančové a citronové kůry (o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři podrobně zde), eukalyptu, oregana nebo máty, jak doporučuje web iReceptář. Bylinky a koření nechte vylouhovat ve vodě (nebo ještě lépe v octu, tak to dělám já) a postříkejte s nimi všechny vstupy do domu nejméně dvakrát do měsíce. Uvidíte, že k vám domů už ani nepáchnou.

Jak proti pavoukům v domě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články