Proč nikdy nepěstovat fialky v domě: Alergie, škůdci i ovlivnění energie

Africké fialky nemusí svým majitelům dělat jen radost. Ba právě naopak – jejich pěstování se může pojit i s některými negativními jevy.

Proč africká fialka nekvete i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Africké fialky (Saintpaulia ionatha) patří pro svou krásu a snadnou péči mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. V některých případech však mohou představovat potenciální riziko pro domácí zvířata i lidi. Seznamte se se situacemi, kdy byste je dozajista pěstovat neměli.

Alergie způsobené fialkami

Fialky obsahují éterické oleje a další sloučeniny, které mohou u některých jedinců vyvolat alergie. Alergeny obsažené ve fialkách mohou vést k nepříjemným příznakům, jako je:

  • kýchání,
  • kašel,
  • ucpaný nos,
  • svědění kůže,
  • otoky
  • a vyrážky.

Na nepříznivé účinky působení afrických fialek jsou obzvláště citlivé osoby s chronickým plicním onemocněním, astmatem nebo dýchacími problémy. U osob citlivých na rostlinné alergeny zase může přítomnost fialek ve vnitřním prostředí vést k nepříjemným a potenciálně závažným alergickým reakcím. Pokud tedy vy nebo někdo ve vaší domácnosti trpí alergií na rostliny, je lepší se pěstování fialek v interiéru vyhnout.

Proč nikdy nepěstovat fialky v domě: Hrozí vám mnohá rizika iZdroj fotografie: Depositphotos

Přitahují nepříjemné škůdce

Fialky jsou známé tím, že přitahují různé škůdce, včetně roztočů, mšic apod. Tito škůdci nejenže poškozují samotné fialky, ale mohou se rozšířit i na jiné pokojové rostliny. Škůdci jsou také přenašeči infekcí a chorob, takže představují vážnou hrozbu pro celkové zdraví vašich pokojových rostlin a obytného prostoru. Pokud se rozhodnete pěstovat fialky v interiéru, bude u nich nutná pravidelná kontrola a ošetření vhodnými metodami ochrany proti škůdcům. Jedině tak spolehlivě ochráníte své ostatní rostliny a zabráníte jejich napadení.

Energetické účinky a negativní vibrace

V oblasti barevné terapie a feng-šuej jsou fialky považovány za energeticky vlivné rostliny, které mohou potenciálně negativně ovlivnit atmosféru ve vašem domě. Podle těchto zásad mohou fialky vyvolávat pocity chladu, osamělosti, úzkosti a smutku.

Proč nikdy nepěstovat fialky v domě: Hrozí vám mnohá rizika iZdroj fotografie: Pixabay

Navíc mohou přitahovat negativní emoce, konflikty a nedorozumění mezi členy domácnosti. I když jsou tyto představy subjektivní a nejsou vědecky prokázané, někteří jedinci se domnívají, že energie fialek nemusí přispívat k harmonickému a pozitivnímu životnímu prostoru.

Pěstování alternativních pokojových rostlin

Pokud máte zájem o pokojové rostliny, ale obáváte se možných problémů s fialkami, existuje spousta jiných pokojových rostlin, o nichž je známo, že mají pozitivní účinky na vnitřní prostředí. Jde o rostliny, jako jsou zelence, lopatkovce, tchýnin jazyk a aloe vera. Ty všechny jsou známé svými vlastnostmi čistit vzduch a bývají považovány za bezpečnou volbu pro většinu lidí. A pořídit si můžete i orchidej. A jak ji vybrat v obchodě? Orientujte se například podle vzhledu kořenů, z něhož lze velmi dobře zdraví této nevšední pokojové rostliny poznat.

Jaké pokojové rostliny doma pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články