Proč nikdy nesušit prádlo na topení: Brzy by v domově mohla vzniknout plíseň

Sušení prádla na topení může snížit účinnost vytápění, a jako bonus tak můžete ve svém domě vytvořit prostředí přívětivé pro plísně.

Už žádné utrácení za vytápění, naučte se správně šetřit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sušení prádla na topení, na které často sázíme pro jeho zdánlivé pohodlí a rychlost zejména v chladných měsících, s sebou bohužel nese i řadu nezamýšlených důsledků. Ty mohou mít negativní vliv nejen na oblečení samotné, ale také na zdraví a především bezpečnost našeho domácího prostředí.

Pozor na poškození oděvů

Bezprostředním problémem při sušení oděvů na topení (a to zejména na těch, které vykazují známky opotřebení, jako je rez a koroze) je riziko potřísnění oděvů. A pozor dejte i na jemné tkaniny, ty jsou na intenzivní a nerovnoměrné působení tepla obzvláště citlivé a mnohdy se potom deformují. Vlnu nebo hedvábí tak na topném tělese rozhodně nesušte.

Jak na rychlé sušení prádla: Žádná sušička, jen pár efektivních triků

Bude se vám také hůře topit

Jak zdůrazňuje Orlický.Deník, vlhkost uvolněná z oděvů během procesu sušení může narušit cirkulaci vzduchu kolem topné jednotky (a prádlo jako takové ho samozřejmě zakrývá, což také nemá na rozptyl tepla právě dobrý vliv). To vede nejen k neefektivnímu vytápění, ale může také časem zatížit a potenciálně poškodit topný systém. Jeden nebo dva kousky, které takto občas usušíte, určitě nevadí (já na topení dávám třeba spodní prádlo), ale pravidelné vysoušení textilií byste si tady měli určitě rozmyslet.

Plísně = alergie a astma

Ale to bohužel stále není vše. Sušení prádla na topných tělesech může váš domov proměnit v nezdravou líheň plísní a alergenů, jak upozorňuje web iReceptář. Může za to vlhkost, která se rychle uvolňuje do vzduchu. Spory plísní jsou navíc známými alergeny; jejich vdechnutí nebo fyzický kontakt s nimi může u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce. „V závažných případech může vystavení plísním vést k astmatickým záchvatům a dalším dýchacím obtížím,“ sdělila nám lékařka Ivana K. z Prahy.

Pokud vaše pračka nepere tak, jak má, zkuste vsadit na několik zajímavých triků, které ji opět vrátí do skvělé kondice. iZdroj fotografie: Freepik
Sušení prádla na topení zvyšuje vlhkost v místnosti, a ta může vést k tvorbě plísní a také k nekontrolovatelnému množení roztočů

Kde sušit prádlo? Klidně venku na mraze

A čím tedy neefektivní sušení na radiátoru nahradit? Zkuste místo toho prádlo pověsit ven – a to klidně i do mrazu. Suchý vzduch venku se totiž o vysušení vašich textilií postará opravdu dokonale. A pokud chcete celý proces ještě urychlit, zkuste oblíbený trik Chalupářů-Zahrádkářů – tenisový míček vhozený do pračky.

Jak se o prádlo v domácnosti postarat minimalisticky, ale efektivně

Na jaké triky při sušení prádla nedáte dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články