Jak sušit prádlo v zimě: Do pračky vhoďte tenisák, prádlo pak uschne mnohem rychleji

Zapomeňte na zapáchající a dlouho vlhké prádlo – pokud si osvojíte některé šikovné triky, uschne vám v zimě stejně rychle jako v létě.

Kuchyňské utěrky na sobě mohou nést množství neodstranitelných skvrn. Vyčistěte je jednoduše s pomocí mikrovlnné trouby. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sušení prádla v zimě nemusí být náročný úkol. Pomocí správných technik, jako je používání tenisových míčků, sušení v menších dávkách, zajištění správných rozestupů a použití octa, usušíte oblečení stejně efektivně jak v létě, a to bez rizika vzniku plísní v domácnosti.

Dilema venkovního sušení

Poku za okny padá sníh, nepřipadá venkovní sušení nepřipadá v úvahu. Riziko, že vaše oblečení zmrzne dříve, než uschne, je vysoké a dodatečná vlhkost může do vašeho domova přivést i nežádoucí plísně a houby (jen na mrazu však prádlo klidně sušte, doporučuje to třeba i web iReceptář). Ale nebojte se, některé metody sušení v interiéru mohou být při správném provedení stejně účinné.

Tenisové míčky: spojenec vašeho prádla v zimě

Tenisové míčky si možná hned nespojíme s prádlem, ale při zimním sušení jsou překvapivě prospěšné. Před spuštěním pračky vhoďte do bubnu několik tenisových míčků. Tyto levné předměty dělají zázraky hned dvakrát:

  • Urychlují sušení: míčky pomáhají oddělit prádlo, čímž umožňují volnější cirkulaci teplého vzduchu, a tím rychleji odstraňují vlhkost.
  • Snižují hromadění vlhkosti: Tenisové míčky při svém poskakování absorbují část vlhkosti a zabraňují jejímu usazování v domácnosti.
V zimě, kdy není možné prádlo klasicky rozvěsit na sluníčku, se jeho sušení mnohdy stává velkou výzvou – pomůže vám s ní tenisák. iZdroj fotografie: Pixabay
V zimě, kdy není možné prádlo klasicky rozvěsit na sluníčku, se jeho sušení mnohdy stává velkou výzvou – pomůže vám s ní tenisák

Strategie sušení v dávkách

Ve stísněných prostorách našich domovů je v zimě rozumné prát a sušit oblečení v menších dávkách. Přetížení sušáku nebo pračky může vést k prodloužení doby sušení a potenciálním problémům s plísněmi. Menší várky zajistí, že:

  • Oblečení se suší rovnoměrně: Každý kus prádla je dostatečně vystaven působení vzduchu.
  • Zkrácení doby sušení: Menší množství prádla znamená rychlejší sušení, protože obsah vlhkosti ve vzduchu není nadměrně vysoký.

Jak na rychlé sušení prádla: Žádná sušička, jen pár efektivních triků

Technika rozložení oděvů

Při věšení prádla v místnosti odolejte pokušení nacpat na sušák co nejvíce kusů. Správné rozmístění je pro cirkulaci vzduchu zásadní. Vhodné rozestupy navíc umožňují účinné odpařování vlhkosti a zabraňují jejímu usazování na stěnách nebo stropech, kde může vést k tvorbě plísní. Jde to však i jinak. Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli pro rychlejší sušení prádla i kuličku z alobalu a další opravdu šikovné triky.

Prádlo na věšáku iZdroj fotografie: Piqsels
Urychlete čas schnutí prádla a vyhněte se základním chybám, prádlo byste například měli sušit po menších várkách

Octový trik na zimu

V zimě může prádlo schnout déle, což může být potenciální živnou půdou pro plísně a zatuchlé pachy. Jednoduchým, ale účinným řešením je použití octa místo aviváže, jak radí web ProŽeny. Ocet má přirozené antibakteriální vlastnosti, které pomáhají předcházet vzniku plísní a hniloby. A z jeho použití rozhodně nemusíte mít obavy – při sušení prádla se zápach octa rozptýlí a prádlo zůstane svěží a čisté. Sama jsem si to ověřila už mnohokrát.

Jak se o prádlo v domácnosti postarat minimalisticky a přitom maximálně efektivně

Na jaké triky při sušení prádla nedáte dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články