Pokud si chcete letos při pěstování zeleniny ušetřit spoustu problémů, pak vsaďte na vyvýšený záhon. Zvládnete ho postavit i svépomocí.
Zvýšené zahradní záhony jsou mezi moderními zahrádkáři velmi oblíbené, a to z dobrého důvodu. Nabízejí totiž kontrolované prostředí, které může zahradničení změnit z náročné povinnosti v uspokojivou zábavu. A podle webu RadímeJak si je postavíte i svépomocí.
Použít můžete skoro cokoliv
Jedním z nejpřitažlivějších aspektů vyvýšených zahradních záhonů je podle tvrzení z webu Kupi jejich všestrannost v oblasti designu a použitých materiálů. Při jejich stavbě totiž můžete sáhnout i po materiálech, které by jinak přišly vniveč – ať už se jedná o staré cihly, dřevěná prkna, nebo dokonce betonové bloky ze stavby. „Každý materiál vnese do vaší zahrady svůj charakter a zároveň poskytne pevnou bariéru proti povětrnostním vlivům a škůdcům,“ shrnuje své letité zkušenosti pan Marek K. z Prostějova.
Maximalizace slunečního svitu a ochrany
Vyvýšené záhony by měly být umístěny tak, aby byly maximálně vystaveny slunečnímu záření, které je pro prosperující rostliny nezbytné. Jejich výška je navíc může ochránit před zemními škůdci, jako jsou hlodavci nebo různé druhy hmyzu. Ještě větší pojistku pak představuje umístění drátěného pletiva na dno.
Zemina jako recept na úspěch
Půdní směs můžete přizpůsobit specifickým potřebám svých rostlin a zařadit do ní vrstvy zahradního odpadu, slámy a kompostu nejvyšší kvality tak, abyste vytvořili prostředí bohaté na živiny. Toto kontrolované půdní prostředí vede ke zdravějším rostlinám a následně k bohatší úrodě. A vsadit můžete i na osvědčená domácí BIO hnojiva, Chalupáři-Zahrádkáři doporučují například kopřivovou jíchu, kterou lze snadno použít pro hnojení celé zahrady.
Rychlejší zahřívání: Prodloužení vegetační sezóny
Vyvýšené záhony se na jaře zahřívají rychleji než jejich pozemní protějšky – to je jejich další výhoda. Toto teplo urychluje klíčení semen a prodlužuje vegetační období, díky čemuž můžete snadno získat v pěstování všech plodin příjemný náskok. Navíc není k zelenině či bylinkám nutné se ohýbat, což šetří vaše záda (a zahradničení díky tomu bude zase o něco příjemnější, jak tvrdí moje babička, které jsem tuhle vymoženost pořídila už před několika lety).