Proč používat hnojivo z posekané trávy: Vyživí každou rostlinu, navíc je úplně zadarmo

Hnojivo z posekané trávy můžete mít hotové opravdu rychle. A perfektně vyživí celou vaši zahradu – příprava je snadná.

Proč používat hnojivo z posekané trávy: Vyživí každou rostlinu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Posekaná tráva je často považována za pouhý zahradní odpad, který je třeba zlikvidovat nebo případně zkompostovat, pokud na to máme čas a prostor, jak doporučuje web iReceptář. Tyto zbytky však mohou být znovu využity jako cenný zdroj pro každého zahradníka, který chce přirozeně a hospodárně vyživovat své rostliny. Ne vždy je totiž možné veškerou posekanou trávu zkompostovat, jak jsem se sama už mnohokrát přesvědčila.

Zelené tráva jako hnojivo

Posekaná tráva je bohatá na živiny, jimž dominuje především dusík nezbytný pro růst rostlin. Ale nechybí ani další prvky. Co všechno umí?

  • Dusík: Důležitý pro růst listů
  • Fosfor: Napomáhá rozvoji kořenů
  • Draslík: Zlepšuje celkový zdravotní stav rostlin

Tyto živiny se při rozkladu trávy uvolňují pomalu, a poskytují tak rostlinám stálý a trvalý zdroj výživy. Jedním z nejjednodušších způsobů využití posekané trávy je mulčování. Rozprostřete tenkou vrstvu (ne silnější než jeden centimetr) přímo kolem rostlin. Tato vrstva se postupně rozkládat a uvolňovat živiny a pomůže také zadržovat půdní vlhkost a potlačovat růst plevelů. Podrobněji o tom už Chalupáři-Zahrádkáři psali zde.

Nejlepší hnojení čehokoli na zahradě: Kopřivová jícha vyživí všechny rostliny přímo dokonale a je takřka zadarmo – nic lepšího zkrátka neexistuje

Tekuté hnojivo aneb travní kvas

Z posekané trávy lze také vyrobit tekuté hnojivo bohaté na živiny, často nazývané „travní kvas“ nebo také „travní čaj“. Jak na něj? Vložte posekanou trávu do kbelíku a naplňte jej vodou. Směs nechte louhovat tři až pět dní a občas ji promíchejte. Poté vzniklou tekutinu sceďte a použijte k zalévání rostlin, jak radí web NašeZahrada.

Kompost ze zeleného odpadu iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne vždy je třeba házet posekanou trávu na kompost nebo ji používat jako mulč. S šikovným postupem z ní vyrobíte i expresní hnojivo

Tento čaj rychle dodá rostlinám živiny, a přitom vás nebude stát vůbec nic. Jen musím upozornit, že trochu zapáchá, takže ho doporučuju připravovat někde daleko od zahradního posezení a nejlíp pod pokličkou,“ radí  čtenář pan Marian L. z Uherského Hradiště, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři poslal i šikovné tipy na pěstování opravdu obřího česneku.

Jak se zbavujete zeleného odpadu na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články