Proč s sebou v autě vozit sůl: V zimě pomůže proti zamlžování oken

Aby se vám okna v autě nemlžila, nemusíte je hned stříkat různými speciálními spreji, docela dobře vám pomůže i obyčejná sůl.

Jak použít sůl pro absorbování vlhkosti v domácnosti i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem zimní sezóny zkušení řidiči často schovávají v zavazadlovém prostoru svého vozidla balíček soli nebo solničku. Protože i když je sůl známá především pro své kulinářské využití, její užitečnost sahá daleko za hranice kuchyně.

Sůl proti mlžení oken

Jednou z hlavních výhod uchovávání soli v autě během zimy je její účinnost při prevenci zamlžování oken. Vlhkostí nasycený vzduch uvnitř vozidla má totiž tendenci kondenzovat na studených skleněných plochách, což vede k zamlžování oken, které může vážně zhoršit viditelnost, jak uvádí web PortálŘidiče. A jakou roli v tom hraje sůl?

Má totiž opravdu výjimečné vlastnosti pohlcování vlhkosti. Umístění malého sáčku soli na palubní desku nebo do blízkosti oken pomáhá absorbovat přebytečnou vlhkost ze vzduchu uvnitř vozu, čímž se snižuje pravděpodobnost tvorby zamlžení na oknech. Tento jednoduchý trik může výrazně zvýšit bezpečnost jízdy v zimním období a zajistí vám i lepší viditelnost.

Sůl je všestrannější, než vypadá

Sůl se ovšem osvědčuje i jako vynikající čisticí prostředek. Například roztok slané vody smíchané s vodou a citronovou šťávou slouží jako účinný odstraňovač skvrn na látkových sedadlech nebo kobercích. Kromě toho může pasta se slanou vodou účinně vyčistit i světlomety nebo zadní světla. Stačí je nastříkat, chvíli nechat působit, a poté omýt.

Pokud vás v zimě trápí permanentně zamlžená okna vašeho automobilu, zkuste si do cestovní výbavy přibalit jednoho šikovného pomocníka. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud vás v zimě trápí permanentně zamlžená okna vašeho automobilu, zkuste si do cestovní výbavy přibalit jednoho šikovného pomocníka

Umístění malého sáčku soli pod rohože v automobilu také může pomoci neutralizovat nepříjemné pachy, které mají tendenci se ve vozidle hromadit (například ty z cigaretového kouře nebo ze zvířat). „Já si v autě schovávám sáčky se solí, které dostanu v rychlém občerstvení, a jakmile dostanu nový, hned ho vyměním,“ napsal nám na redakční e-mail pak Miloš N. z Hostýna. A protože se nám jeho trik líbí, určitě ho vyzkoušíme.

Jak rozmrazit skla u automobilu za pár vteřin: Škrábání je pasé, pomůže domácí rozmrazovač ze dvou ingrediencí

Když sůl spíše škodí

Ovšem sůl rozhodně není pro auto jen prospěšná. Naopak – jeho laku může spíše uškodit. A co proti tomu dělat? Se způsobem ošetření silnic nic neuděláte, ovšem své auto může ochránit preventivně, jak píše web AutoRevue. Zatímco dříve se hojně používalo voskování, dnes jsou oblíbenější keramické povlaky, bohaté na oxid křemičitý (SiO2), které výrazně zvyšují odolnost laku proti nečistotám, mechanickému poškození, UV záření a také kyselým prvkům v dešti. Tato přidaná obranná vrstva může zachovat kvalitu laku po delší dobu (někdy až tři roky).

8 triků, které vám pomohou ušetřit na palivu ve vašem autě iZdroj fotografie: Depositphotos
Umístění malého sáčku soli na palubní desku nebo do blízkosti oken pomáhá absorbovat přebytečnou vlhkost

Mimochodem redaktorky magazínu Chalupáři-Zahrádkáři se péčí o automobil zabývaly již dříve. Marcela Libušná poradila s rozmrazováním skel automobilu a Markéta Kadeřábková zase prozradila, proč je výhodné nechávat v autě hygienickou vložku.

Jak se o interiér svého vozu staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články