Námraza k mrazničce bezpochyby patří. Její tvorbu však lze značně omezit za pomoci šikovných triků a tipů.
Pokaždé, když otevřete dveře mrazničky, vnikne dovnitř teplý vzduch. Tento vzduch pak kondenzuje na studených površích a vytváří námrazu. Čím častěji se dveře otevírají, tím více námrazy se bude vytvářet – to je stará známá pravda. Ovšem zamezit tomuto procesu tak úplně nelze, protože čas od času se do útrob tohoto spotřebiče prostě podívat potřebujete. Tvorbu námrazy však můžete přece jen zmírnit. Stačí se zaměřit na to, co ji způsobuje.
Špatné těsnění dveří
Poškozené nebo opotřebované těsnění umožňuje nepřetržité pronikání teplého vzduchu dovnitř. Proto jej pravidelně kontrolujte a v případě potřeby měňte. Ještě předtím ho však zkuste nahřát fénem. Jde o trik, na který nedají Chalupáři-Zahrádkáři dopustit.
Nesprávné nastavení teploty
Nastavení příliš nízké teploty v mrazničce není vždy lepší. Optimální teplota se pohybuje okolo -18 °C. Příliš nízko nastavená teplota totiž může podporovat tvorbu námrazy a zároveň plýtvat energií. A dejte pozor i na přeplnění, které omezuje cirkulaci vzduchu, což také zvyšuje pravděpodobnost vzniku námrazy.
Možná si námrazu způsobujete sami
Podle společnosti GE Appliances „vkládání teplých nebo horkých potravin do mrazničky vnáší do spotřebiče vlhkost, což může vést k tvorbě námrazy na vnitřních stěnách. Pokud si tedy připravujete jídlo dopředu a plánujete ho zamrazit, nechte ho nejprve vychladnout na kuchyňské lince, dokud nebude mít pokojovou teplotu a poté ho před uložením do mrazáku ještě zchlaďte v lednici.“
Jak se zbavit námrazy při čištění mrazničky
Existuje však trik, který vám s prevencí proti tvorbě námrazy pomůže ještě jinak. „Jakmile mrazničku odmrazíte, vyčistěte ji teplou vodou a roztokem jedlé sody, abyste odstranili zbytky jídla nebo kapaliny a omezili tvorbu ledu,“ radí web Habcofmg.