Jak na vánoční úklid: S celou rodinou ho zvládnete klidně za 60 minut

Vánoční úklid je pro mnohé noční můrou. Změňte to a připravte se na něj dopředu, ušetříte tak spoustu času, síly a nervů.

Vyčištění extrémně znečištěného krbu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vánoční úklid bývá asi nejdůkladnějším za celý rok. I proto se jej hospodyňky, které chtějí mít vše v absolutním pořádku na Štědrý den, oprávněně obávají už několik týdnů dopředu. Letos to ale může být jinak. Důležitá je strategie, časový management, ale také zapojení ostatních členů rodiny. Nebojte si říci si o pomoc, uvidíte, jak budou jednotlivé úkoly rychle hotové. A i vy si pak můžete užívat vánočních svátků v klidu a pohodě a třeba se i podívat na novou vánoční pohádku, aniž byste přemýšleli, co ještě zbývá udělat.

Udělejte si soupis všech činností

Úklid je dobré si řádně naplánovat a pokud jste velmi organizovaní, jistě se jako já neobejdete bez papíru a tužky. Rozplánujte si jednotlivé úkony, které chcete stihnout a případně je rozdělte i ostatním členům rodiny. Pokud plán budete dodržovat, můžete mít perfektně uklizeno rychle a v časovém předstihu. Web iReceptář také radí nechat některé věci až na dobu po Vánocích, nebo je udělat před plánovaným vánočním úklidem, například selektování oblečení, které již nevyužijete. Tato aktivita může zabrat hodně času.

Úklid začněte odshora dolů

Ať už se rozhodnete brát jednu místnost po druhé, nebo provádět jednu čistící akci souběžně ve všech pokojích, důležitá je také posloupnost. Vždy byste měli nejprve čistit věci, které se nachází nahoře a postupovat směrem dolů. Začněte tedy odstraněním pavučin, vyčistěte lustry a okna. Aby se okna leskla, použijte bramborový škrob, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Vyperte také záclony a setřete povrchy skříní a skříněk.

Jak zefektivnit nejen vánoční úklid: I obyčejná houbička nebo štětec s izolepou dokážou při správném použití divy

Nábytek ošetřete podle materiálu. Na nábytek z dýhy si vystačíte s mýdlovým roztokem s minimem vody, jak radí web iDnes, lakované masivní kousky otřete a přeleštěte, ty s olejovou povrchovou úpravou ošetřete vhodným olejem či voskem. Dobře otřete také radiátory, kde se může skrývat opravdu velké množství prachu a nečistot.

Podlahy si nechte až nakonec

Konečná fáze vánočního úklidu by měla být věnovaná podlahám. Pokud máte doma koberce, vyčistěte je. Na webu Chalupáři-Zahrádkáři jsme radili, že velmi účinný a levný prostředek na čištění koberců si vyrobíte doma z octu, jedlé sody, pracího prášku a horké vody. Tato kombinace pohltí nepříjemné pachy a poradí si i s většími nečistotami. Následně důkladně vyčistěte všechny podlahy. „Je dobré nejprve použít vysavač, aby se zamezilo víření prachu a až následně vzít do ruky připravený mop,“ radí naše čtenářka Hana P. z Olomouce.

Mop, hadr a kýbl na podlaze iZdroj fotografie: Piqsels
Před vytřením podlahy nejprve vysajte, vyhnete se víření prachu

Jak si práci usnadnit

Veškerou práci velmi usnadní, když si dopředu připravíte veškeré pracovní pomůcky. Univerzální saponát hravě nahradí ocet či jedlá soda a hadřík z kvalitního mikrovlákna, případně houbička z melaminu, na kterou není nutné dávat žádný čistící prostředek, ušetří čas i síly. Doporučuji také udělat maximum úkonů několik dnů před Štědrým dnem a dále jen udržovat vše v čistotě. Vyhnete se tak situaci, že ještě pár minut před začátkem večeře budete poletovat po bytě a odstraňovat poslední nedokonalosti.

Jak dlouho vám zabere vánoční úklid?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články