Čistý ještě nepoužitý olej se může stát skvělým pomocníkem pro údržbu vašeho dřezu – klíčové je jeho střídmé dávkování.
Když se řekne dřez, vybaví se nám obvykle něco prostorného a nablýskaného. Ale ne vždy je druhý pohled tak přívětivý, jako ten první. Pod jeho nerezovou nebo keramickou fasádou se totiž mnohdy skrývá běžný domácí nepřítel – nevítaný pach stagnace a rozkladu. Řešení tohoto nepříjemného problému však překvapivě nespočívá v drsných chemikáliích nebo sofistikovaných instalatérských zásazích, ale naopak v jednoduchém, téměř kontraintuitivním úkonu: pravidelném vylévání oleje do dřezu. Že se to nedělá? Tak to se mýlíte.
Věda, která se skrývá za olejem
Nalévání oleje do dřezu se může zdát jako pozvánka k ucpání a katastrofě, zejména s ohledem na tradiční moudrost, která říká, že tuky a oleje by se měly držet od vodovodního potrubí co nejdál. Pokud se však tento úkon provádí správně a šetrně – cca jednou za tři měsíce – slouží ve skutečnosti jako skvělé preventivní opatření proti zápachu.
Logika je zakořeněna ve vlastnostech samotného oleje. Na rozdíl od vody se olej neodpařuje, ale vytváří těsnicí vrstvu nad vodou v U-oblouku (sifonu). Jeho vrstva tady proto působí jako bariéra a zabraňuje stoupání kanalizačních plynů potrubím do domu – tak alespoň celý efekt vysvětluje web TakToJeNášSvět. Jednoduché a efektivní – co říkáte?
Na ucpávky použijte zvon
Pokud se však potýkáte s již ucpaným dřezem, doporučuje web TetaDrogerie sáhnout po jiném řešení – tradičním gumovém zvonu. Ten totiž ani zdaleka není jen přežitkem minulosti – naopak. Stále byste ho měli chápat jako základní nástroj v boji proti ucpávání dřezu. Tlak si totiž poradí s různými nečistotami mnohdy lépe a rychleji, než různé čističe. Někdy však může být oříšek vybrat ten správný model – já jsem uspěla asi až na potřetí.
Zvony, které jsem koupila předtím, se totiž na odpad buď nepřicucly nebo do něj nedokázaly dostat dost vzduchu. Takže pokud se vám dobrý „kauf“ nepovede napoprvé, nezoufejte a koukněte po jiném modelu. Vyplatí se to. A pro krizové situace si můžete do zásoby připravit i perfektní domácí čistič dřezu – návod na něj popsali Chalupáři-Zahrádkáři zde.