Proč po návratu z dovolené okamžitě spláchnout záchod: Vyplatí se to udělat, Legionella je skutečnou hrozbou

Když se vrátíte z dovolené, měli byste myslet především na své bezpečí. Jako první proto vždy spláchněte toaletu.

i Zdroj fotografie: Freepik / SuSanA Secretariat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ve chvíli, kdy se vrátíte z dovolené, budete velmi pravděpodobně myslet na mnoho věcí. Ovšem delší nepřítomnost v domě může vést k rozvoji některých negativních jevů. Velkého nebezpečí pro zdraví se můžete zbavit například tím, že ihned po návratu domů spláchnete toaletu, a to ještě před jejím prvním použitím.

Nebezpečí se jmenuje Legionella

Když totiž doma delší dobu nepobýváte, přestane potrubím proudit voda. Nějaká tam však vždy zůstane, a pokud má teplotu mezi 25 až 55 °C (což může být především v létě zcela běžné), může se v ní namnožit obávaná bakterie Legionella. Posléze ji stačí pouze trochu vdechnout (například prostřednictvím aerosolu, který se uvolní do vzduchu po spláchnutí toalety) a na problém je zaděláno.

Proto byste vždy jako první měli na toaletě zavřít víko, důkladně spláchnout a chvíli počkat. A totéž platí i pro použití jakýchkoli jiných vodovodních kohoutů v bytě. Nechte vodu vždy jednu minutu odtéct, ale teprve poté ji použijte tak, jak jste původně plánovali. Možný výskyt nákazy tak snížíte opravdu na minimum a nebudete se muset bát o své zdraví.

Jaké příznaky má Legionella iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké příznaky má Legionella

Pokud se nakazíte Legionellou, pak velmi pravděpodobně brzy onemocníte takzvanou legionářskou nemocí. Ta se projevuje podobně jako zápal plic a může být i smrtelná. Nejnáchylnější k rozvinutí nákazy jsou lidé se sníženou imunitou anebo kuřáci.

Jak přírodně dezinfikovat toaletu

Jen pouhé spláchnutí však mnohdy stačit nemusí. Je tedy vhodné toaletu ještě očistit některými přírodními způsoby. Skvěle vám poslouží například ocet a jedlá soda. A jak je použít? Smíchejte stejné díly octa a jedlé sody tak, abyste vytvořili čisticí pastu. Poté ji naneste na záchodovou mísu (nejlépe v rukavicích) a nechte ji na sanitární keramice působit alespoň 15 minut. Nakonec vydrhněte mísu štětkou a spláchněte.

Podobnou službu vám poskytne i citronová šťáva a sůl. Jejich smícháním vytvořte čisticí roztok. Ten nastříkejte na záchodovou mísu a nechte působit alespoň 15 minut. Nakonec opět vše vydrhněte a spláchněte. Pokud chcete mít toaletu nádherně čistou a zároveň zbavenou všech choroboplodných zárodků, pak vsaďte na peroxid vodíku. Nastříkejte ho na záchodovou mísu a nechte působit alespoň 15 minut. Pak jednoduše spláchněte.

Jaké příznaky má Legionella iZdroj fotografie: Depositphotos

Dezinfekční éterické oleje

K vyhubení patogenů můžete použít i sílu bylin. Jednoduše kápněte několik kapek oleje z čajovníku nebo levandule do nádobky s rozprašovačem a doplňte vodou. Poté nastříkejte roztok na záchodovou mísu a nechte působit 20 minut. Pak postupujte jako v předchozích případech.

Jaké jsou vaše „domácí“ zvyky po návratu z dovolené?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články