Proč zakopat plastové lahve do země, aneb jak dokáží pomoci na zahradě

Plastové lahve se mohou na zahradě stát skvělými pomocníky. Stačí je jen šikovně zakopat a nechat je dělat, co umí.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Plastové lahve patří mezi běžný domácí odpad. Ovšem pokud je nechcete vyhazovat (ani čekat na dlouho slibované zálohování, které by vám z nich mělo vrátit nějakou tu korunu), využijte některé kreativní a praktické způsoby, díky nimž zlepšíte své zahradničení.

Zakopejte je aneb obruba květinového záhonu

Kdo by nechtěl mít tu nejoriginálnější květinovou zahradu na světě? Plastové lahve mohou být užitečné při vytváření jedinečných lemů záhonů. Pro takovou konstrukci budete samozřejmě potřebovat mnoho lahví. A jak postupovat? Naplňte je pískem, zavřete uzávěry a zakopejte do země kolem záhonku, Výsledkem bude jednotný a pevný okraj, který lze natřít jakoukoli barvou.

Trvanlivý zavlažovací systém

Připojte hadici k plastové láhvi a udělejte do lahve několik malých otvorů. Snaže se je rovnoměrně rozložit po celém povrchu. Jakmile připojíte tento zavlažovač na hadici, zajistí nepřetržité a pomalé zavlažování vašich rostlin.

Zakopejte plastové lahve do země, umí pomoci zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Květináče z plastu

Plastové lahve jsou vynikajícími nádobami například pro množení růží. Výhoda použití plastových lahví spočívá v jejich schopnosti zadržovat teplo a vlhkost a zároveň poskytovat ochranu proti škůdcům. Jednoduše umístěte řízek růže do plastové lahve (vršek seřízněte tak, aby šel později přiklopit), naplňte ji úrodnou zeminou a pravidelně zalévejte, dokud se neobjeví první nové lístky.

Kapková závlaha z PET lahví

Obyčejná plastová láhev se může proměnit i v praktický systém kapkové závlahy. Stačí na lahvi udělat otvory na vhodných místech a během výsadby ji zahrabat vedle rostliny. Tímto způsobem bude voda dodávána přímo ke kořenům, což podporuje zdravý růst zeleniny, květin i dřevin. Ideální je vytvořit tento systém zároveň s výsadbou vybraných rostlin – nedojde poté k poškození jejich již vyvinutého kořenového systému.

Zakopejte plastové lahve do země, umí pomoci zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Květináčky pro sazeničky

Chcete-li vytvořit z plastových lahví malé květináče pro sazeničky, nestačí jednoduše odříznout horní část a vložit semínka dovnitř. Pro úspěšné vyklíčení je třeba v plastové nádobě udělat dostatek drenážních otvorů, naplnit ji zeminou a teprve poté zasít semínka. Květináče následně položte na podnos naplněný hladkými oblázky nebo vermikulitem a ty zalijte vodou. Budete tak mít jistotu, rostlinky nebudou trpět příliš suchým vzduchem.

Past na vosy

Vosy mohou na zahradě narušovat vaše každodenní aktivity i relaxaci. Abyste se před jejich nájezdy ochránili, můžete si vyrobit jednoduché pasti pomocí plastových lahví. Odřízněte horní část plastové láhve, obraťte ji a vložte ji do spodní části. Přidejte trochu medu, abyste vosy přilákali. Ty se chytí do pasti, odkud už nedokážou uniknout. Objevte další originální nápady, které vás nebudou stát skoro nic.

Jak využíváte PET lahve na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články