Proč na zahradě zakopávat rybí hlavy: Účinné hnojivo donutí keře i rostliny k růstu

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a zakopejte poblíž rostlin na zahradě rybí hlavy. Pomocí těchto zbytků rostliny skvěle vyživíte a dodáte jim vše potřebné.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Aby vám rostliny na vaší zahradě prospívaly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Kromě vhodného stanoviště k růstu s dostatkem světla, tepla a vody potřebují také pravidelně hnojit. Používáním hnojicích směsí je zásobíte důležitými živinami a posílíte jejich imunitní systém. Celkově tak budou mnohem odolnější vůči nemocem, chorobám, plísním i škůdcům. Podle webu BalconyGardenWeb se k tomuto účelu skvěle hodí rybí hlavy. Mně osobně tato metoda příliš nevoní, i když prý funguje opravdu dobře.

Čím hnojit rostliny na zahradě

Nahraďte běžně dostupná chemická hnojiva plná nebezpečných látek za přírodní alternativy, jejichž používání je z dlouhodobého hlediska mnohem bezpečnější, šetrnější i finančně výhodnější. Využít lze také organické zbytky z vaší domácnosti. Velmi účinná je aplikace popela, vaječných skořápek i některých druhů koření. Kromě celých rybích hlav se běžně využívá na zahradě i rybí moučka, o níž jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Proč používat ryby k hnojení

I když se to může zdát zvláštní, zakopané rybí hlavy na zahradě dokáží opravdové zázraky. Díky velkému obsahu vápníku, fosforu, dusíku a mnoha dalších látek skvěle prospívají pěstovaným rostlinám. Jejich pronikavý zápach navíc vyhání z místa škůdce i drobné hlodavce. Dokáží si poradit i s krtky, jak jsme radili už dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři. Pokud rybí hlavu zakopete na kraji zahrady, škůdci se jí raději obloukem vyhnou.

Jak vybrat vánočního kapra iZdroj fotografie: Depositphotos
Rybí zbytky vám skvěle poslouží jako hnojivo na zahradě

Jak používat ryby na zahradě

Ideální je přidat zbytky ryb k nově vysazovaným keřům nebo stromům. Pokud jste to však nestihli, můžete v jejich blízkosti vykopat díru, do které rybu jednoduše vložíte. Použít lze čerstvou i zmrazenou. V takovém případě však postupujte velmi opatrně, abyste nepoškodili kořenový systém rostlin. Nezapomeňte rybu zahrabat opravdu hluboko, abyste nepřitáhli nežádoucí pozornost zvířat, které by ji mohly chtít vykopat.

Velké okurky, rajčata i papriky: Chce to pohnojit kostní moučkou

Kvalitu půdy zlepší rybí moučka: Zvýší její úrodnost a dá stopku škůdcům

Dalším vhodným okamžikem je přesazování stávajících rostlin. Mnoho zahradníků přemísťuje mladé stromky i keře, aby zlepšili jejich úrodnost a posílili jejich další vývoj. Velmi dobře fungují také pod rajčaty nebo okurkami. Pokud se vám pohled na rybí hlavu zcela nezamlouvá, použijte ryby v jiné formě. Podle webu RuralSprout je možné ryby napřed namlít, což potvrzuje i naše čtenářka Vendula S. z Letovic: „Rybí zbytky vždy napřed nameleme. Mnohem lépe se to dávkuje pod rostliny. Vyzkoušejte a uvidíte sami“

Jaké máte zkušenosti s používáním rybích zbytků k hnojení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články