Proč na zahradě zakopávat rybí hlavy: Účinné hnojivo donutí keře i rostliny k růstu

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a zakopejte poblíž rostlin na zahradě rybí hlavy. Pomocí těchto zbytků rostliny skvěle vyživíte a dodáte jim vše potřebné.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Aby vám rostliny na vaší zahradě prospívaly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Kromě vhodného stanoviště k růstu s dostatkem světla, tepla a vody potřebují také pravidelně hnojit. Používáním hnojicích směsí je zásobíte důležitými živinami a posílíte jejich imunitní systém. Celkově tak budou mnohem odolnější vůči nemocem, chorobám, plísním i škůdcům. Podle webu BalconyGardenWeb se k tomuto účelu skvěle hodí rybí hlavy. Mně osobně tato metoda příliš nevoní, i když prý funguje opravdu dobře.

Čím hnojit rostliny na zahradě

Nahraďte běžně dostupná chemická hnojiva plná nebezpečných látek za přírodní alternativy, jejichž používání je z dlouhodobého hlediska mnohem bezpečnější, šetrnější i finančně výhodnější. Využít lze také organické zbytky z vaší domácnosti. Velmi účinná je aplikace popela, vaječných skořápek i některých druhů koření. Kromě celých rybích hlav se běžně využívá na zahradě i rybí moučka, o níž jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Proč používat ryby k hnojení

I když se to může zdát zvláštní, zakopané rybí hlavy na zahradě dokáží opravdové zázraky. Díky velkému obsahu vápníku, fosforu, dusíku a mnoha dalších látek skvěle prospívají pěstovaným rostlinám. Jejich pronikavý zápach navíc vyhání z místa škůdce i drobné hlodavce. Dokáží si poradit i s krtky, jak jsme radili už dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři. Pokud rybí hlavu zakopete na kraji zahrady, škůdci se jí raději obloukem vyhnou.

Jak vybrat vánočního kapra iZdroj fotografie: Depositphotos
Rybí zbytky vám skvěle poslouží jako hnojivo na zahradě

Jak používat ryby na zahradě

Ideální je přidat zbytky ryb k nově vysazovaným keřům nebo stromům. Pokud jste to však nestihli, můžete v jejich blízkosti vykopat díru, do které rybu jednoduše vložíte. Použít lze čerstvou i zmrazenou. V takovém případě však postupujte velmi opatrně, abyste nepoškodili kořenový systém rostlin. Nezapomeňte rybu zahrabat opravdu hluboko, abyste nepřitáhli nežádoucí pozornost zvířat, které by ji mohly chtít vykopat.

Kvalitu půdy zlepší rybí moučka: Zvýší její úrodnost a dá stopku škůdcům

Dalším vhodným okamžikem je přesazování stávajících rostlin. Mnoho zahradníků přemísťuje mladé stromky i keře, aby zlepšili jejich úrodnost a posílili jejich další vývoj. Velmi dobře fungují také pod rajčaty nebo okurkami. Pokud se vám pohled na rybí hlavu zcela nezamlouvá, použijte ryby v jiné formě. Podle webu RuralSprout je možné ryby napřed namlít, což potvrzuje i naše čtenářka Vendula S. z Letovic: „Rybí zbytky vždy napřed nameleme. Mnohem lépe se to dávkuje pod rostliny. Vyzkoušejte a uvidíte sami“

Jaké máte zkušenosti s používáním rybích zbytků k hnojení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články