Záhon před škůdci ochrání obyčejná vidlička, stačí ji do něj zapíchnout

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit škůdců. Můžete například použít jednoduchý trik: docela obyčejné vidličky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje mnoho způsobů, jak chránit záhony před škůdci a nežádoucími zvířaty, ale jeden z nejefektivnějších a nejlevnějších způsobů je použití vidliček. Ano, správně jste slyšeli – vidličky. Tento trik je podle zkušeností zahradníků překvapivě velmi účinný v boji proti ptákům, hmyzu a jiným malým zvířatům, jež mohou vaše rostliny ničit.

Proč zapichovat vidličky do záhonu

Jak to funguje? Princip je velmi jednoduchý – stačí zatlačit vidličky do zeminy, zuby směrem nahoru. Ano, pěkně do země mezi rostliny. Tyto vidličky pak vytváří velmi nepříjemné překážky pro ptáky a malá zvířata, která se snaží dostat ke šťavnatým listům vaší zeleně nebo třeba k čerstvě vysetým semenům. Vidličky také chrání vaše rostliny před hmyzem, jako jsou slimáci nebo hlemýždi, kteří by se jinak k rostlinám mohli snadno dostat a poškodit je. Ale ne všichni lidé jsou fanoušci tohoto triku.

Někteří lidé tvrdí, že existují účinnější metody, jak ochránit záhony před nežádoucími škůdci. Někteří dokonce navrhují použití pesticidů, jako je kadmiová sůl. Nicméně, tato metoda může být pro některá zvířata velmi nebezpečná (a pro určité druhy dokonce smrtelná). Použití vidliček je mnohem bezpečnější a šetrnější k životnímu prostředí. Jedinou nevýhodou je dostupnost toho materiálu. Pokud máte doma staré zásoby třeba z grilování, pak se vám jejich aplikace vyplatí. Ale kupovat je jen kvůli použití na záhony už tak finančně výhodné nebude.

Podzim je ideálním obdobím pro likvidaci slimáků iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyhnat krtky ze zahrady

Vidličky však pomáhají jen v boji proti škůdcům, kteří přicházejí po zemi, proti těm podzemním však nefungují vůbec Krtky, hraboše nebo jiné zákeřné hosty však mohou odstrašit jiné přírodní prostředky – rostliny s tou správnou vůní. A které se vyplatí vysadit?

  • okrasný česnek zlatožlutý (Allium moly),
  • řebčík královský (Fritillaria imperialis)
  • afrikán alias aksamitník (Tagetes).

Naopak pryšec skočcový (Euphorbia lathyris) proti těmto škůdcům nefunguje, i když se dříve pro své údajné účinky do zahrad vysazoval. Docela jinak je však třeba jít na kočky, jež dokážou také na záhoncích napáchat značné škody. Proti nim raději vysaďte tyto druhy:

Proč na záhony zapichovat vidličky – jde o velmi efektivní řešení problémů iZdroj fotografie: Pixabay
  • tymián alias mateřídoušku (Thymus),
  • šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
  • levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
  • pelyněk (Artemisia),
  • šalvěj (Salvia)
  • máta (Mentha) jakéhokoliv druhu,
  • chryzantéma (Chrysanthemum) alias listopadky,
  • muškát (Pelargonium) nazývané také pelargónie.

Jak ještě využít vidličky

Vidličky vám také skvěle pomohou při značení rostlin. Pokud máte velkou zahradu nebo jednoduše ve stejný čas vyséváte větší množství různých druhů plodin, zapíchněte ke každé z nich vidličku, mezi její zuby upevněte cedulku a máte hotovo. Využít však můžete i další originální nápady do zahrady, které vás nebudou stát skoro nic.

Jak proti nezvaným hostům na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články