Životnost vonných svíček lze prodloužit až pětinásobně, stačí dodržovat některé šikovné tipy a triky

Nejrůznější vonné svíčky k Vánocům zkrátka a dobře patří. Aby však vydržely opravdu dlouho, musíte dodržovat několik pravidel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / HelderbergPT2013 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Svíčky dokážou do domácnosti vnést tu správnou sváteční atmosféru. Ty kvalitní však bývají poměrně drahé a leckdy vydrží jen pár hodin. Naštěstí však lze tomuto problému snadno předcházet. Stačí si osvojit 5 šikovných triků a uvidíte, že jakákoliv svíčka vydrží až pětkrát déle než v případě, kdy ji používáte běžným způsobem. K ruce si můžete vzít sůl, nůžky nebo třeba papírový ubrousek.

Udržujte správnou délku knotu

Na tom, jak dlouho bude svíčka hořet, se podílí především knot. Záleží jak na jeho druhu, tak i na jeho délce. Pro začátek volte svíčky, které mají knoty co nejkvalitnější. Chtějte bavlnu, a nikoli umělé materiály. Bavlna vám zaručí lepší kvalitu hoření, a navíc se při zhasínání svíčky nebudou uvolňovat žádné škodlivé materiály.

Ovšem volba materiálů není jedinou důležitou věcí, kterou musíte vzít v potaz. Hlídat si musíte i jeho délku. Jakmile svíčka zhasne, je třeba počkat, až zcela vychladne. Poté přichází čas na zkrácení. Délka knotu by po úpravě neměla přesahovat jeden centimetr. To zaručí optimální délku hoření – kratší nebo delší knoty by neměly potřebný efekt.

Jak zkracovat knot svíčky

A jak zkrátit knot svíčky na potřebnou délku? Většina lidí si bere k ruce nůžky – to ovšem nemusí být úplně ideální. Knot totiž přerušíte na přesně daném místě a ne tam, kde by se byl přerušil sám. Mnohem lepší proto budou papírové ubrousky. Jednoduše skrze ně uchopte knot a dovolte mu, aby se odlomil tam, kde to pro něj bude nejlepší.

Jak prodloužit životnost vonných svíček v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Nesnažte se to však nikdy udělat prsty. Vaše kůže je přirozeně mastná a mohla by způsobit, že knot půjde později mnohem hůře zapálit. A to byste docela jistě nechtěli. Místo ubrousků může použít třeba i papírové kapesníky nebo cokoliv podobně měkkého.

Nechte svíčku dobře vychladnout

Pokud svíčku z nějakého důvodu zhasnete, byla by velká chyba ji chtít hned zapalovat znovu. To by její kondici také neprospělo. Budete muset počkat, až dostatečně vychladne. U středně velkých svíček to obvykle trvá dvě a půl až tři hodiny. Vosk musí zcela ztuhnout a knot musí jít zkrátit na potřebnou délku. Opravdu se v tomto případě nevyplácí spěchat.

Nezhasínejte svíčku předčasně

A podobná pravidla platí i pro zhasínání svíčky. Její horní část musí zcela roztát, jedině tak se poté může vosk správně roztavit. Pokud svíčku zhasnete předčasně, například jen po několika minutách hoření, můžete také zkrátit její životnost.

Jak prodloužit životnost vonných svíček v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Použijte hrubozrnnou sůl

Dalším prostředkem pro prodloužení výdrže svíček je obyčejná sůl. Stačí ji před zapálením nasypat okolo knotu. Sůl pomůže vstřebat trochu vlhkosti, která může rovněž zkrátit životnost svíčky. Stačí jen jedna větší špetka.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější vonné svíčky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články