Pokud vám po řezání dřeva zbylo doma hodně pilin nebo máte přístup k odpadu třeba z pily, proměňte ho ve výhřevné brikety.
Náklady na vytápění mohou v chladných měsících pořádně zatížit váš rozpočet. Co kdybyste ale mohli proměnit každodenní odpad v šikovnou briketu, díky níž nebudete platit za potřebné palivo prakticky nic? Návod je velmi jednoduchý.
Co vědět před výrobou briket
Pro začátek je třeba říct, že tato metoda není pro každého. David Condon na svých webových stránkách DavidCondonWoodcraft říká toto: „To, co potřebujete vědět jako první, je něco, na co téměř každý zapomene. Potřebujete prostor; spoustu a spoustu místa! Přeměna odpadu na brikety totiž vyžaduje poměrně dost pracovní plochy a následně je třeba dbát i na správné skladování jak suroviny, tak hotového výrobku, který musí být skladován v teplém a suchém prostředí.“
Sestavte si lis na brikety
Pokud však pro vás dostatečně velký prostor není překážkou, pak se do výroby klidně pusťte. Jako první si vyrobte domácí lis. Ten lze sestavit ze dvou trubek – plastových nebo kovových – které do sebe těsně zapadají.
- Použijte trubku s jedním uzavřeným koncem. Pokud je kovová, můžete ji svařit; na tu plastovou připevněte vhodný uzávěr.
- Na dně vnější trubky vyvrtejte malé otvory, aby tudy mohla při lisování unikat voda.
- Druhá trubka bude sloužit jako píst pro stlačení směsi.
Z čeho vyrobit domácí brikety
K vytvoření účinných briket, které dobře hoří a v krbu či kamnech navíc nějakou dobu vydrží, budete potřebovat vhodnou kombinaci materiálů. Hodí se:
- Staré noviny, nevyžádaná pošta nebo jakýkoli nelesklý papír.
- Dřevěné hobliny nebo piliny.
- Voda.
Vyhněte se lesklému nebo chemicky ošetřenému papíru, protože se z něj při spalování mohou uvolňovat škodlivé látky, jak varuje web Insteading.
Příprava směsi na brikety
Papír natrhejte na malé kousky a namočte ho do vody, dokud se z něj nestane kašovitá hmota. Postupně přisypávejte piliny a dobře promíchejte. Výsledek by měl připomínat husté těsto. „Směs by měla po stlačení držet tvar, ale neměla by být příliš vodnatá,“ radí pan Martin K. z Pardubic, který má s výrobou briket dlouholeté zkušenosti. A teď už zbývá jen brikety vylisovat ve vašem domácím lisu.
- Vložte část směsi do vnější trubky s otvory.
- Vylisujte je s pomocí druhé trubky.
- Po stlačení brikety opatrně vyjměte a nechte na vhodném místě sušit.
- Tento postup opakujte, dokud nespotřebujete veškerou směs.
Jak správně sušit brikety
Brikety položte na stojan nebo na síťovanou plochu v dobře větraném a teplém prostoru a občas je otočte, aby se vysušily rovnoměrně. Musí zcela vyschnout, aby mohly hořet co nejlépe a produkovat maximum tepla.