Jak vypudit vosy ze zahrady lidovými prostředky za pár korun – už nikdy se nevrátí a nebudou vám otravovat život

                   

Vosy nepatří mezi druhy hmyzu, které bychom na zahradě viděli právě rádi. Jejich užitečnou funkci jim upřít nelze, ovšem usadí-li se například v blízkosti terasy nebo jiných oblíbených prostor, pak je na problém zaděláno. Proto se zjara vyplatí vystříkat fasádu a vůbec všechna místa, kde by se mohly usadit, účinným insekticidem. Pokud to však nestihnete, je třeba nasadit trochu těžší kalibr.

Jak vyrobit past na vosy

Jestliže chcete pouze „vychytat“ vosy, které se pohybují ve vašem okolí, pak do uzavřené PET lahve udělejte několik děr a naplňte ji sladkým sirupem nebo pivem. Vosy vlezou dovnitř za lákavou vůní, ale netrefí ven, takže se utopí. Pokud chcete jejich skon ještě urychlit, smíchejte návnadu s insekticidem. Pokud to však nepomůže, tak jednoduše zasaďte ty rostliny, které umí hmyz snadno odpuzovat

Rostliny, které vosy odpudí

Ještě účinnější však může být zeleň, kterou svou zahradu obeženete doslova jako neprostupným plotem. Existuje totiž celá řada aromatických vůní, které vosám vadí. A ve hře nejsou jen vosy, ale například i komáři, kteří jsou spolu s klíšťaty těmi nejméně vítanými návštěvníky našich zahrad. Některé rostliny si však během své evoluce vyvinuly speciální obranné mechanismy, které je chrání před bakteriemi, viry nebo třeba právě hmyzem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

U řady z nich jde o známou vlastnost, takže se používají jako léčiva v tradiční medicíně či jako přírodní přípravky proti různým parazitům. A nelze samozřejmě zapomenout ani na to, že mnoho průmyslově vyráběných insekticidů obsahuje buď přímo výtažky z těchto rostlin, nebo uměle syntetizované látky, které se v nich přirozeně vyskytují. A o jaké rostliny jde?

Zažeňte vosy vhodnými rostlinami

Mnoho z těchto rostlin si můžete bez obav zasadit i na zahradě. Neznamená to, že se vašemu pozemku budou všechny vosy automaticky vyhýbat, ale nebude už pro ně tak lákavý. Obvykle jde o aromatické květiny a byliny, které můžete kromě odpuzování vos také použít jako koření. Jedná se například o:

  • petržel,
  • kopr,
  • bazalku,
  • mátu (nejlépe peprnou nebo jinou s výrazným aroma),
  • levanduli,
  • meduňku,
  • česnek
  • či cibuli.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vsadit lze i na hřebíček

Pomoci vám ovšem může i miska s hřebíčkovým olejem. Stačí si ho připravit tím správným způsobem. A jak na to? V malém hrnci nebo jiné vhodné nádobě zahřejte pět lžic oleje a přidejte přibližně dvacet kusů hřebíčku. Vařte 5 minut. Poté misky s vychladlým olejem položte všude tam, kde se mohou vosy vyskytovat – například na stůl na terasu nebo před okna.

Nezapomeňte však, že v létě tento prostředek rychle vysychá, takže musíte misku pravidelně dolévat. Z přírodních prostředků dostupných v obchodech vám pak skvěle pomůže aroma lampa naplněná citronelovým olejem nebo oblíbená citronelová svíčka. Živá rostlina citronella (Cymbopogon nardus) bohužel příliš nefunguje.

Které z rostlin, jež odpuzují vosy, pěstujete na zahradě vy?

Vyrobte si domácí lapač much a vos. Díky tomuto návodu to zvládne opravdu každý
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články