Půda bude výživná jako nikdy dřív, stačí ji pohnojit hořčičným práškem

Docela obyčejná hořčice dokáže na záhadě zastat celou řadu věcí. Pro začátek perfektně vyživí půdu a zbaví ji nejrůznějších škůdců.

Bílé prádlo bude opět zářit jako nové, babičky na čištění používaly hořčici i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na první pohled by se mohlo zdát, že hořčičný prášek je doma spíše v kuchyni než v zahradním domku. Toto kulinářské koření však v sobě skrývá sílu zúrodnit celou zahradu. Stačí ho jen správně používat – a to právě teď.

Jak hořčice pomáhá zahradě

Hořčičný prášek při rozkladu obohacuje půdu o nesčetné množství živin, zvyšuje obsah humusu a brání houbovým chorobám. Ovšem jeho účinek se ještě znásobí, když se spojí s dolomitovou moučkou. Ta totiž jako bonus skvěle řeší i kyselost půdy, která je častým viníkem špatného vstřebávání živin kořeny rostlin. Smícháním hořčičného prášku a dolomitové moučky v poměru 1:1 tak vytvoříte opravdu účinné hnojivo, které nejen vyživuje půdu, ale také ji dezinfikuje a zbavuje nejrůznějších škůdců a patogenů, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Dezinfekce skleníku jako bonus

Schopnosti hořčičného prášku ovšem přesahují výše nastíněný rámec výživy. Nabízejí totiž i ochranu proti postrachu mnoha zahrádkářů: houbovým chorobám. Tento ochranný štít je obzvláště cenný ve skleníku, kde se obvykle pěstují zranitelné a citlivé rostliny jako rajčata a okurky. Nebojte se proto toto hnojivo aplikovat i do skleníku, vyplatí se to.

Domácí hnojivo z hořčičného semínka: Rostlinám dodá fosfor, kvetou pak rychleji

Černé zlato zahradnictví: kompost

Kompost je na zahradě podle webu NašeKrásnáZahrada uctíván doslova jako černé zlato. A není divu – přeměna zahradního odpadu na substrát bohatý na humus díky usilovné práci půdních organismů má v sobě něco opravdu pozoruhodného. Začlenění vyzrálého kompostu do substrátu na záhon do nich tak nejen doplňuje živiny, ale také zlepšuje strukturu půdy a zajišťuje bohatou úrodu.

Pokud toužíte po tom, aby vaše zahrada byly v letošním roce opravdu úrodná, pak si k ruce vezměte jednoho netradičního pomocníka. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud toužíte po tom, aby vaše zahrada byly v letošním roce opravdu úrodná, pak si k ruce vezměte jednoho netradičního pomocníka

A pokud by to přece jen nestačilo, doporučuje web ZahrádkářskáPoradna vyživit plodiny ještě klasickým NPK hnojivem. Pár granulí obvykle bohatě stačí. Tato procedura vám tak z rodinného rozpočtu skoro nic neukrojí, a přitom je velmi účinná. Sama mám tohle hnojivo vždy v zásobě a v případě potřeby ho okamžitě aplikuji. Výsledky jsou uvidět už za pár dní.

Jak se o výživu své zahrady staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články