Půl hrnku cukru a droždí: Nejde o recept na pečení, ale o účinnou zálivku na rajčata

Rajčata jsou na pěstování poměrně náročná – pokud jim však dodáte ty správné živiny, potěší vás obrovskou úrodou lahodných plodů.

Půl hrnku cukru a droždí i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rajčata dokážou být při pěstování poměrně náročná. Rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) z čeledi lilkovité (Solanaceae). Totiž potřebuje opravdu velkou dávku živin (jeho plody jich ovšem i hodně obsahují, jde například o vitamíny C, B, E, z minerálních látek jde zejména o draslík, karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein). Pokud je ovšem už od začátku budete hnojit správně, pak vás jejich úroda potěší. Zapomeňte na drahá hnojiva a vezměte si k ruce cukr a droždí.

Jak hnojit rajčata cukrem a droždím

K vytvoření tohoto rajčatového hnojiva budete potřebovat následující ingredience:

  • 2,7 litru nechlorované vody (nejlépe odstáté nebo filtrované)
  • Půl šálku cukru
  • 100 gramů droždí

A jak postupovat? Nalijte vodu do třílitrové nádoby. Droždí rozpusťte v teplé vodě. Poté přidejte rozpuštěnou směs droždí a také cukr do sklenice s vodou, zakryjte ji prodyšnou látkou a umístěte ji na teplé místo. Nezapomeňte nádobou pravidelně protřepávat, aby se obsah promíchával. Po 24 hodinách je hotovo a nyní už zbývá hnojivo jen naředit.

O kolosální úrodu paprik, rajčat a okurek se postará droždí iZdroj fotografie: Pixabay

Jak hnojit rajčata droždím a cukrem

Jeden šálek rajčatového hnojiva rozpusťte v 10 litrech vody a použijte jako zálivku. Na každou rostlinu budete potřebovat jeden litr toho hnojiva. A jak často ho používat? Během léta ho stačí aplikovat jen třikrát – ano, tak málo je potřeba k tomu, abyste se dočkali odolnějších rostlin a bohatší úrody.

Použití cukru a kvasnic v této zálivce rajčatům poskytuje mnohé cenné živiny a podporuje prospěšnou mikrobiální aktivitu v půdě. Cukr může působit jako zdroj energie pro rostliny, zatímco kvasinky mohou přispívat k růstu prospěšných bakterií a hub, které zlepšují zdraví půdy. Jen sám o sobě však nestačí. Když se totiž kvasinky z droždí v půdě vyvíjejí, tak spotřebovávají draslík. Ten však rajčata potřebují také. A co tedy s tím? Doplňte jim ho jednoduše prostřednictvím dřevěného popela.

Vhodní rostlinní sousedé iZdroj fotografie: Freepik

Jak aplikovat dřevěný popel

Jednoduše nasypte tenkou, rovnoměrnou vrstvu dřevěného popela na povrch půdy kolem vašich rajčat. Buďte opatrní a neaplikujte ho příliš, protože nadměrné množství dřevěného popela může zvýšit hladinu pH půdy, což vede k nerovnováze živin. Poté ho jemně zapracujte do půdy a záhon dobře zalijte. Tím svým rostlinám dodáte dostatek draslíku na několik týdnů

A proč ho tolik potřebují? Draslík, primární živina obsažená v dřevěném popelu, podporuje vývoj plodů, zlepšuje vitalitu rostlin a zvyšuje jejich odolnost vůči chorobám. Vápník podporuje vývoj silných buněčných stěn a snižuje riziko hniloby květů. Stopové minerály přítomné v dřevěném popelu navíc přispívají k celkovému zdraví a vitalitě rostlin.

Jak svá rajčata hnojíte v sezóně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články