Rajčata a papriky porostou rychleji než kdy předtím, vše zařídí postřik z cibulových slupek

Pěstování rajčat a paprik nepatří mezi nejjednodušší disciplíny. Pomohou vám s ním přírodní prostředky. Stačí je vhodně upravit.

Zrající červená paprika i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pěstování vlastních rajčat a paprik může být obohacujícím zážitkem – a leckdy dokáže ušetřit spoustu peněz. V takovém případě obvykle zahradníci touží po rychlejším růstu a větších výnosech. Naštěstí existuje jednoduché, ale účinné řešení, které může dát vašim rostlinám rajčat a paprik potřebnou vzpruhu: postřik vyrobený z cibulových slupek. Ano, tento běžný kuchyňský odpad může být ve skutečnosti přeměněn na silný stimulátor růstu rostlin. Stačí ho jen vhodně upravit.

Proč právě cibulové slupky

Cibulové slupky jsou bohaté na živiny prospěšné pro růst rostlin. Obsahují především velké množství draslíku, který je zásadní pro vývoj plodů a celkové zdraví rajčat a paprik. Cibulové slupky navíc obsahují další minerály a organické sloučeniny, které přispívají k úrodnosti půdy a vitalitě rostlin. Pokud tedy chcete, aby vaše rajčata a papriky rostly rychleji než kdy jindy a produkovaly velké množství plodů, zvažte využití síly cibulových slupek (případně vám může pomoci i docela obyčejný Aspirin).

Jak připravit postřik z cibule

Snažte se vždy používat organickou cibuli, abyste se vyhnuli případným reziduím pesticidů. Vezměte velký hrnec a naplňte ho vodou. Přidejte cibulové slupky a ujistěte se, že jsou zcela ponořené. Vodu přiveďte k varu a nechte vařit asi 30 minut až hodinu. Tento proces umožňuje, aby se živiny a prospěšné sloučeniny z cibulových slupek vyloučily do vody.

Jakmile je vaření hotové, odstavte hrnec z plotny a nechte tekutinu zcela vychladnout. Po vychladnutí tekutinu sceďte pomocí sítka nebo utěrky, abyste oddělili slupky cibule. Výsledná tekutina je již hotový postřik z cibulových slupek. A jak ho použít?

Velká úroda cherry rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Postřik pro rajčata a papriky

Před aplikací postřiku jej nařeďte smícháním jednoho dílu tekutiny z cibulových slupek se třemi díly vody. Toto ředění zajišťuje, že postřik nebude příliš koncentrovaný (v opačném případě byste mohly své sazenice rajčat a paprik nechtěně poškodit). Naředěný postřik přelijte do rozprašovače a aplikujte na rajčata a papriky až do skanutí. Nebojte se ošetřit nejenom listy a stonky, ale i půdu v okolí. Postřik je nejlepší aplikovat ráno nebo večer, když slunce nesvítí. Tím minimalizujete případný stres svých rostlin. Aplikaci opakujte jednou za dva týdny po celou vegetační sezónu.

Cibulový postřik poskytuje vašim rostlinám rajčat a paprik potřebnou dávku živin, podporuje zdravý růst a zlepšuje vývoj plodů. Obsah draslíku podporuje tvorbu silných stonků a vývoj květů a plodů. Kromě toho mohou organické sloučeniny ve postřiku pomoci zvýšit odolnost rostliny vůči škůdcům a chorobám. Vždy je ovšem důležité sledovat reakci rostlin. Pokud zaznamenáte nějaké nepříznivé účinky, jako je spálení nebo vadnutí listů, přestaňte ho používat a rostliny důkladně zalijte a postříkejte čistou vodou, aby se postřik naředil.

Jak se o svá rajčata a papriky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články