Pokud chcete, aby vaše rajčata rostla opravdu jako z vody, dopřejte jim ten správný přísun živin. Postačí cibule a čaj.
Jestliže loni nebyla vaše úroda rajčat tak bohatá, jak byste si představovali, vyzkoušejte letos opravdu účinný booster. Používali ho už naši předkové. Stačí když vsadíte na použití domácího hnojiva vyrobeného z cibule a čaje.
Hnojením proti hnilobě květů
Hniloba květů je fyziologická porucha, která postihuje různé odrůdy rajčat. Je to způsobeno častými srážkami, extrémními teplotami, nedostatkem vápníku, manganu a fosforu, nadměrným množstvím dusíku, hořčíku a draslíku a také kyselými nebo zasolenými půdními podmínkami. Na postižených rajčatech se na konci květu vyvinou šedé nebo tmavě zelené skvrny, což má za následek špatně rostoucí a deformované plody.
Vápník zajistí vaječné skořápky
Rozdrcené vaječné skořápky lze přidat do výsadbových jam ještě před přesazením sazenic rajčat na jejich trvalé stanoviště. Vaječné skořápky jsou bohaté na vápník, životně důležitou živinu potřebnou během fáze květu a tvorby plodů. Vápník přítomný ve vaječných skořápkách pomáhá předcházet nedostatku vápníku ve vývoji ovoce a snižuje riziko hniloby květů. Skořápky však lze do půdy zapracovat i později. Ovšem vsadit můžete i na účinnější zdroje živin – cibuli a čaj.
Domácí hnojivo z cibule a čaje
Cibule obsahuje síru, která podporuje zdravý růst, zatímco čaj poskytuje základní živiny. Chcete-li vyrobit hnojivo, jemně nasekejte nebo rozmixujte několik cibulí a namočte je na jeden den do vody. Poté tekutinu sceďte a smíchejte s uvařeným čajem (nezáleží na tom, o jaký druh se jedná – použijte však i lístky, a to nejlépe rovněž rozmixované). Scezenou cibulovou tekutinu smíchejte s uvařeným čajem v poměru 1 díl hnojiva z cibule na 1 díl čaje. Toto ředění zajistí rostlinám vyváženou koncentraci živin.
Výsledný roztok lze aplikovat na záhony. Před aplikací hnojiva důkladně zalijte půdu kolem rostlin rajčat teplou vodou. To zajistí správné vstřebávání a distribuci živin. A jak na správnou aplikaci? Jemně nalijte zředěné hnojivo na zeminu a dávejte pozor, abyste se vyhnuli přímému kontaktu s listy a stonky rostlin. Hotový roztok používejte každé dva až tři týdny po celou dobu vegetace rajčat . Sledujte rostliny, zda nevykazují známky nedostatku živin nebo chorob a podle potřeby upravte frekvenci aplikace.
Známky nedostatku živin u rajčat
A na co se při pozorován rajčat zaměřit? Nedostatek různých živin se projevuje specifickými příznaky. Tady jsou některé z nich.
- Nedostatek dusíku (N): Listy získávají světle zelenou barvu, celkový růst rostliny je zpomalený, starší listy postupně žloutnou a opadávají.
- Nedostatek fosforu (P): Listy mají tmavě zelenou barvu, rostliny mají malý kořenový systém a slabý růst, plody jsou malé a nedobré.
- Nedostatek draslíku (K): Okraje listů se začínají žloutnout a uschnout, rostlina je náchylnější k napadení škůdci a nemocemi, plody mají slabou chuť a jsou méně sladké.
- Nedostatek vápníku (Ca): Mladé lístky se mohou zdeformovat a zasychat na okrajích, plody mohou vykazovat známky poškození – obvykle jde o hnědé skvrny na spodní části plodu.
- Nedostatek hořčíku (Mg): Starší listy mají žlutozelenou barvu, přičemž žlutá barva se nejprve objevuje mezi žilkami, listy se celkově stávají křehkými a mohou se zvlnit.
- Nedostatek železa (Fe): Mladé lístky vykazují žlutou barvu mezi žilkami, přičemž žíly zůstávají zelené, růst rostliny je zpomalený a celkově slabý.
Dalším skvělým tipem při pěstování rajčat je i použití mykorhizy.