Jak naprogramovat rajčata k enormnímu růstu: Skvělým pomocníkem je mykorhiza

Objevte geniální trik, vhodný pro pěstování rajčat. Díky symbióze s houbami vás letos zásobí enormní úrodou.

O plné koše rajčat se beze zbytku postará hnojivo ze slepičího trusu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při výsadbě rajčat je ideální příležitost použít mykorhizu a zajistit si tak maximální úrodu. Že nevíte, co mykorhiza je, k čemu slouží a jak se používá? Pak čtěte dál, vysvětlení najdete níže.

Co je mykorhiza

Mykorhiza je vlastně symbióza kořenů rostlin a některých druhů hub. Symbióza znamená vztah prospěšný oběma zúčastněným, rostlina a houba si navzájem pomáhají. Houby půdu rozkládají a tím rostlině poskytují více minerálů a vody, výsledkem je silný kořenový systém a tím lepší zdraví a růst i hojnější úroda. Rostlina zase nabízí houbám stálý přístup ke glukóze, kterou potřebují ke svému vývoji.

V přírodě až 90 % rostlin žije v symbióze s určitým druhem hub a mykorhiza je v rostlinné říši zcela běžná. K naší škodě však většina užitkových rostlin patří do zbývajících 10 %. Není ale problém jim přátelskou houbu naočkovat. Chcete-li mít silné a zdravé rostliny s hojnými a kvalitními plody, neváhejte a vyzkoušejte mykorhizu na vlastní zahrádce.

Jak mykorhiza prospěje rajčatům

Rajčata jsou rostliny velice náročné na pěstování a někdy i veškerá péče přijde vniveč, nemají-li dostatek vhodných živin, nebo je napadnou choroby či škůdci. Mykorhiza tak má zvláště pro rajčata mnoho výhod. Níže je uvedena prospěšnost konkrétní houby Trichoderma harzianum, vycházející ze studií jejího účinku na rajčata i jiné plodiny. Tato houba bývá nejčastěji obsažena v produktech v obchodech.

Jak mykorhiza prospěje rajčatům iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Rostlina roste o 30 % rychleji.
  • Plody rajčat mají o 23 % více vitamínu C.
  • Rostliny mají vyšší odolnost vůči půdním chorobám díky lepší výživě.
  • Mají bujné kořeny a tím jsou odolnější proti suchu.
  • Plody mají vyšší kvalitu, jsou větší a oplývají lepší a intenzivnější chutí.

Díky mykorhize budete tak mít větší a chutnější plody ve velkém množství při současné úspoře peněz za chemické postřiky a hnojiva, o dopadu na zdraví nemluvě, a v neposlední řadě také ušetříte za vodu, což bude při větším množství rostlin znát.

Jakou mykorhizu použít na rajčata?

Při nákupu si dobře přečtěte informace na obalu, abyste koupili druh vhodný na rajčata. Za nejlepší se považuje tekutina nebo koncentrát pro výrobu gelu. Dostupné jsou ale i granule nebo prášek.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Pixabay

Jak a kdy mykorhizu použít

Mykorhiza se aplikuje jen jednou za život rostliny. U víceletých rostlin se podává každý rok během vegetace. Konkrétně u rajčat je nejlepší naočkovat půdu již při výsadbě do květináčků. Mykorhizu lze však s úspěchem použít i při sázení rajčat do volné půdy. V tomto případě je nutné ji aplikovat do spodní vrstvy země, aby se dostala ke kořenům.

Vždy se řiďte návodem na přípravku, k dostání jsou i pomůcky pro co nejsnadnější aplikaci, například ve formě injekčních stříkaček. Po aplikování mykorhizy je zásadní rajčata ničím nehnojit a to po dobu 2 měsíců, abyste nepoškodili vyvíjející se mycelium. Také je nezalévejte vodou s chlórem, který je pro houbu v počátečním stadiu smrtící.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články