Tymián obecný (Thymus vulgaris) je vytrvalý keř z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Jeho větvičky s drobnými lístky dorůstají do výšky 20 cm a obsahují mnoho účinných látek, mezi které patří např. silice, třísloviny, hořčiny a triterpenické kyseliny. Díky tomuto složení nachází čerstvý i sušený tymián uplatnění v lidovém léčitelství.
Pomáhá téměř na vše
Tymián je jednou z nejsilněji antisepticky působících bylinek. Pomůže vám při:
- nemocech horních cest dýchacích (zejména kašli),
- astmatu,
- zadržování nadměrného množství tekutin v těle,
- revmatismu a dně,
- infekci močových cest,
- průjmu a nadýmání,
- výskytu bakterií, plísní a střevních parazitů v trávicím traktu.
Příprava sirupu za studena
Nejlepší způsob, jak do těla dostat všechny účinné látky tymiánu, je používání sirupu. Jeho příprava je jednoduchá, rychlá a potřebovat budete jen několik přísad:
- čerstvý tymián (3 hrsti),
- cukr (nejlépe třtinový).
Nejprve je třeba si nachystat větvičky tymiánu. Ty by měly být zdravé, hezky olistěné a bez jakýchkoli známek houbových chorob. Trhejte je nejlépe za slunečného odpoledne. Použít můžete i kvetoucí výhony, na kvalitu sirupu nemají vliv.
Větvičky opláchněte vlažnou vodou a nastříhejte je na menší kousky. Poté je několikrát přejeďte kuchyňským válečkem, abyste uvolnili aroma a aktivovali účinné látky. Část rostlin napěchujte do uzavíratelné sklenice přibližně do výšky 2 cm. Následovat bude stejně vysoká vrstva cukru. Bylinky a sladidlo střídejte, dokud nebude nádoba plná. Tu pak umístěte na teplé a tmavé místo. Za tři týdny směs přeceďte přes husté sítko a máte hotovo.
Čerstvý tymián není podmínkou
Pokud nemáte po ruce čerstvou snítku tymiánu, nezoufejte. Sirup můžete připravit i ze sušených větviček. Nachystejte si:
- ¼ l vody,
- ¼ kg cukru
- a 50 g bylinek.
I v tomto případě je postup jednoduchý:
- V hrnci svařte vodu s cukrem.
- Odstavte z plamene.
- Přisypte tymián a nechte louhovat až do vychladnutí.
- Přeceďte přes husté sítko.
Hotový sirup skladujte v lednici.
Už jste také vyzkoušeli léčivé účinky tymiánu?