Rekordně velké hlávky zelí zařídí dusičnan vápenatý

Aby vaše zelné záhony plodily tak, jako nikdy dříve, vyživte je tím správným hnojivem. Do konce července můžete aplikovat dusičnan vápenatý.

O rekordně velké hlávky zelí se spolehlivě postará dusičnan vápenatý i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zelí je díky své nenáročnosti a rychlému růstu u mnoha zahrádkářů velmi oblíbené. Ne vždy je však úroda taková, jak byste si nejspíš představovali. Ani teď však ještě není třeba nad nevyvedenými zelnými záhony lámat hůl. Pokud stihnete zasáhnout do konce července, můžete se stále ještě těšit z rekordně velkých a chutných hlávek.

Dusičnan vápenatý a jeho výhody pro zelí

Dusičnan vápenatý je ve vodě rozpustné hnojivo, které poskytuje rostlinám základní živiny. Obsahuje především vápník, důležitý minerál pro vitalitu veškeré zeleně, a dusík, klíčovou složku pro rychlý vegetativní růst. Vápník hraje zásadní roli při dělení buněk a vývoji buněčných stěn. Dodáváním vápníku ve formě dusičnanu vápenatého lze optimalizovat růst zelí, posílit rostlinná pletiva a podpořit tvorbu větších a kompaktnějších hlávek.

Použití dusičnanu vápenatého pro zelí

Pro začátek se ujistěte, že má vaše zelenina vše, co potřebuje. Rostlinám zelí se daří v půdě s pH mezi 6,0 a 7,5, proto ho v případě potřeby upravte. Pokud je hodnota pH příliš vysoká nebo příliš nízká, může to ovlivnit dostupnost živin, a to včetně příjmu vápníku. Poté můžete přejít k aplikaci dusičnanu. Granule dusičnanu vápenatého rozpusťte ve vodě podle návodu na obalu. Připravte roztok vhodný k listovému postřiku nebo k zálivce.

  • Postřik na listy: K aplikaci roztoku dusičnanu vápenatého na listy zelí použijte zahradní postřikovač a zajistěte jejich plné pokrytí. Roztok aplikujte brzy ráno nebo pozdě odpoledne ve dnech bez deště. Po třech týdnech můžete vše ještě jednou zopakovat.
  • Aplikace ve formě zálivky: Dusičnan nalijte jako zálivku tak, aby se půda tekutinou důkladně nasytila. I toto hnojení můžete po třech týdnech zopakovat.
O rekordně velké hlávky zelí se spolehlivě postará dusičnan vápenatý iZdroj fotografie: Pixabay

Myslete také na to, že rostliny zelí vyžadují stálou vlhkost, aby se jim vytvořily velké a zdravé hlávky. Zajistěte jim proto dostatečnou zálivku, která udrží půdu rovnoměrně vlhkou, aniž byste ji ovšem přemokřovali.

Proti škůdcům pomůže hořčičný prášek

Jen samotné hnojení však nestačí – svůj zelný záhon musíte pravidelně kontrolovat i kvůli výskytu škůdců. Pokud je odhalíte, zlikvidujte je s pomocí hořčičného prášku A jak na to? Ve vhodné nádobě smíchejte přibližně jednu polévkovou lžíci hořčičného prášku s jedním litrem vody. Směs důkladně promíchejte, aby se prášek dobře rozpustil. Roztok nechte asi hodinu odstát, aby se účinné látky obsažené v hořčici mohly vylouhovat do vody. Po uplynutí stanovené doby roztok přeceďte přes jemné síto nebo plátno, abyste odstranili všechny zbývající pevné částice.

Jak využít dřevěný popel iZdroj fotografie: Freepik

Zabráníte tak ucpání postřikovače, do kterého se tento přírodní prostředek přelévá. Postřik hořčicí aplikujte v období nízké vlhkosti vzduchu, nejlépe ráno nebo pozdě odpoledne, když je klidné počasí. Díky tomu účinně přilne k povrchu rostlin a sníží se riziko popálení listů. Zároveň také rychle zlikviduje všechny škůdce.

Pro optimální ochranu opakujte aplikaci postřiku z hořčice každých sedm až deset dní nebo po dešti. Pravidelná a důsledná aplikace zajišťuje udržení ochranné bariéry, která odrazuje škůdce po celé vegetační období zelí. S úrodou může pomoci i močovina.

Jak proti škůdcům na zelí bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články