Zdravé rostliny paprik budou s větší pravděpodobností vytvářet květy, které přilákají opylovače. Ozdravte je ptačím trusem.
Papriky patří bezpochyby mezi tři nejpěstovanější druhy plodové zeleniny u nás (předčí je jen rajčata a okurky). Obvykle je péče o ně snadná – musíte jen překonat nástrahy počasí a útoky škůdců. Ovšem i když si mnohdy myslíte, že jim dáváte úplně vše, nemusí se velikost úrody rovnat vašim představám. Co tedy s tím?
Proč hnojit papriky trusem
Ptačí trus je vynikajícím organickým hnojivem díky vysokému obsahu dusíku, fosfátů a draslíku – tří klíčových živin potřebných pro zdravý růst rostlin. Ale pozor – čerstvý ptačí trus může být podle mých zkušeností pro přímé použití příliš silný (vysoký obsah čpavku by mohl spálit kořeny rostlin). Proto je třeba ho nejdříve zkompostovat, jak informuje web DesateroTváříOsobnosti.
- Nasbírejte ptačí trus (nejjednodušeji bývá k mání ten slepičí).
- Smíchejte ho s materiály bohatými na uhlík, jako je sušené listí, sláma nebo piliny.
- Kompost udržujte vlhký a pravidelně ho obracejte.
- Po počáteční fázi kompostování za horka nechte směs před použitím na paprikách několik měsíců zrát, aby se plně rozložila.
Jak použít ptačí trus pro papriky
Kompostovaný ptačí trus zapravte do půdy v době výsadby, abyste mladým rostlinám dodali živiny. Během vegetačního období pak kompostem pravidelně obsypávejte zeminu v jejich blízkosti, abyste jim postupně dodali živiny a zlepšili strukturu půdy, jak radí web NašeZahrada.
Zajištění správného odvodnění je také důležité
Papriky jsou obzvláště náchylné k hnilobě kořenů a dalším chorobám spojeným se špatnou drenáží. I tady vám však kompost může skvěle pomoci. Stačí ho jen přimíchat do půdy společně s pískem – uvidíte, jak se v takovém prostředí bude paprikám dařit. A v případě potřeby (tedy pokud například zaznamenáte žloutnutí listů) přidejte k paprikám hnojiva s obsahem draslíku nebo dalších potřebných látek, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také radili.