Revitalizační domácí hnojivo zrychlí růst rostlin. Potřeba je jen rýže a káva

Zdravé a bujné rostliny se neobejdou bez vhodného hnojení. Džungli na balkoně i parapetu zařídí hnojivo z  rýže a kávy.

Kávovou sedlinu nevyhazovat, pomůže vám s hnojením rostlin doma i na zahradě i Zdroj fotografie: Shanegenziuk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Každý pěstitel dělá vše pro to, aby měl bujně rostoucí květenu. S tím docela jednoduše dokáží pomoci speciální hnojiva ze zahradnictví, ať už pro pokojové nebo balkonové rostliny. Efektivní nutridrink pro své květiny si však snadno připravíte i sami ze surovin, které má každý běžně doma. Oslabené a podvyživené rostliny postaví zase na nohy domácí hnojivo, k jehož výrobě budete potřebovat jen hrstku rýže a kávovou sedlinu.

Káva a rýže pro rostliny

Vynikající zdroj živin pro své rostliny najdete u sebe ve spíži. Rýže obsahuje celou řadu potřebných elementů, za které se rostliny odvděčí bohatým kvetením. Patří mezi ně hořčík, fosfor, draslík, dusík, ale i sacharidy a vitamíny skupiny A a B. Spoustu důležitých prvků obsahuje i kávová sedlina. Ta navíc stimuluje vývoj užitečných mikroorganismů v půdě, prospívá kořenům a urychlí růst rostlin. Káva má lehce kyselé pH, takže ji uvítají hlavně kyselomilné rostliny jako orchideje, lopatkovce, kapradiny, vřesy, hortenzie či rododendrony.

Jak vyrobit domácí hnojivo z rýže a kávy

Výrobu roztoku zvládne hravě každý. Nejprve zalejte v jedné nádobě tři hrsti bílé rýže litrem vody a v další nádobě kávovou sedlinu z jednoho šálku půl litrem vody. Nechte dvě hodiny odstát. Během této doby rýže obarví vodu na bílo, jak se z ní začne uvolňovat škrob. Poté obě směsi sceďte a přefiltrovanou vodu z nich smíchejte. Směs již dále nemusíte nijak ředit – domácí hnojivo je takto hotové k použití. Pokud ho ihned nespotřebujete, můžete ho skladovat v ledničce.

Hortenzie v květináči iZdroj fotografie: Pixabay

Rostliny hnojte opatrně

S každým hnojivem je třeba zacházet opatrně, abyste květinám neudělali spíše medvědí službu. Rostliny na balkoně nebo terase hnojte vždy v ranních nebo večerních hodinách, aby vlivem slunečních paprsků nedošlo k jejich popálení. Při zalévání roztokem dbejte na to, abyste nenamočili listy nebo květy rostlin. S frekvencí přihnojování to nepřehánějte, bude úplně stačit, dopřejete-li květinám toto domácí hnojivo jednou za dva týdny.

Domácí hnojivo z kuchyňských ingrediencí

Nepatříte-li mezi milovníky kávy, můžete si domácí hnojivo vyrobit ze spousty jiných produktů nebo dokonce ze zbytků po vaření. Kvetoucím pokojovým i balkonovým rostlinám prospějí banánové slupky, které buď nasušíte a nadrtíte nebo z nich připravíte tekuté hnojivo. Listy můžete stříkat nebo otírat také cibulovým roztokem, který poslouží jako prevence proti plísním. Rostliny preferující zásaditou zeminu zase ocení hnojení rozemletými vaječnými skořápkami.

Návod na výrobu hnojiva z cibulových slupek

Jaká domácí hnojiva se osvědčila vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články