Roje černých mušek vyžene ze zahrady postřik z octa a cukru

Pokud se na vaší zahradě zničehonic objeví roje černých mušek, začněte ihned jednat. Veškeré potřebné suroviny máte ve své kuchyni.

i Zdroj fotografie: Humoyun Mehridinov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Příjemné chvíle teplých letních večerů často narušuje otravný létavý a kousavý hmyz podobný muškám. Jde samozřejmě o muchničky. Nejčastěji se tito škůdci vyskytují poblíž vodních ploch nebo jezírek. Útočiště ale přes den nachází i v hustých keřích nebo korunách stromů. I když jsou malého vzrůstu, dokážou napáchat pěknou neplechu. Zbavte se těchto otravných mušek pomocí jednoduchého triku.

Výskyt mušek poblíž lidí

Vydechovaný oxid uhličitý mušky ve vzduchu poznají a dostávají tak jasný signál, že se poblíž nachází potenciální hostitel, na kterém by si mohly smlsnout. Podobně jako klíšťata vyhledávají na těle nejměkčí místo, kde by se mohly přisát. Přes jejich malou velikost je však obtížné je včas odhalit nebo rozpoznat a kousnutí tak předejít. Naštěstí lze jejich útoku předcházet.

Jak poznat černé mušky

Většinou jsou jen velmi malé a dorůstají velikosti 1,5 až 10 mm. Mají dlouhá tykadla i křídla a krátké, tlusté nožky. Spoustu lidí si je plete s ovocnými muškami, setkat se s nimi však můžete zpravidla od dubna do srpna. Vyskytují se převážně ve vlhkém prostředí. S největší pravděpodobností na tyto škůdce narazíte poblíž vodních ploch, vodních nádrží nebo tekoucí vody.

přírodní jezírko iZdroj fotografie: Pxhere

Jak ošetřit kousnutí mušek

Samci se živí především rostlinnými šťávami a nektarem, kdežto samičky si rády pochutnají na lidské krvi, která je navíc nezbytná pro jejich rozmnožování. Po kousnutí se na místě objeví otok a silné zarudnutí doprovázené nepříjemným svěděním. Pokud na vás zaútočí celý roj, může to vést až k závažným zdravotním problémům, to se však v našich podmínkách stává velmi zřídka.

Narozdíl od kousnutí komára se kousnutí černých mušek hojí mnohem déle a zpravidla více svědí. Pokud takové kousnutí na svém těle objevíte, napřed ho důkladně omyjte vodou a popřípadě vydezinfikujte. Zmírnit pocit svědění mohou některé chladící a zklidňující gely a masti. V případě podezření na horší průběh neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.

Zbavte se mušek silnou vůní

Pokud se toužíte bodavých škůdců zbavit, využijte aromatické esenciální oleje. Skvěle vám k tomuto účelu poslouží vanilka, levandule, máte, rozmarýn, eukalyptus, karafiáty a mandle. Tyto složky udrží černé mušky i komáry co nejdál. Snadno si doma vyrobíte také účinný přírodní prostředek. Smíchejte trochu cukru a octa a přelijte do misky nebo plastové láhve. Vůně mušky naláká, a ty se utopí.

Nejlepší způsoby, jak se zbavit komárů

Jak bojujete proti otravnému bodavému hmyzu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články