Už žádná kondenzace ani zamlžená okna: Na parapet dejte tchynin jazyk a je po problému

Orosená okna a vlhké zdi dokáží v zimě pěkně otrávit. Zbavit se jich můžete dodržováním správného větrání a – světe, div se – pěstováním květin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepříjemným problémem spousty domácností je v chladnější části roku rosení oken. Na okenních tabulkách se sráží voda z páry, která vzniká například při vaření, sušení prádla, ale i našem dýchání. V extrémnějších případech se na parapetech mohou objevit loužičky vody. Vzniká tak ideální prostředí pro tvorbu plísně, která nejen, že nevábně vypadá i zapáchá, ale alergeny, které produkuje, mohou způsobit i nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou rýma, kašel a dýchací obtíže.

Rosení oken minimalizuje správné větrání

Větrání je v zimních měsících stejně důležité jako po zbytek roku, odradit by vás od něj neměly ani nízké venkovní teploty. Provádět byste ho měli hned několikrát denně, ovšem po krátkou dobu a vydatně. Web iDnes radí větrat třikrát až čtyřikrát denně po dobu pěti minut. Během takového průvanu se stihne vyměnit vlhký vnitřní vzduch za sušší venkovní. Ideální pokojová teplota je pak 21 °C. Ujistěte se také, že máte těsnění oken nastavené na tzv. zimní režim, jak poradili Chalupáři-Zahrádkáři.

Pomohou pohlcovače vlhkosti

Vlhkost vzduchu v bytě by se měla pohybovat okolo 50 %, radí magazín BydlímeKvalitně. S vlhkostí a s ní spojeným rosením oken vám dokáží pomoci i pohlcovače vzduchu. Ty můžete buď zakoupit v obchodě, nebo si je vytvořit sami doma. K výrobě podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů budete potřebovat jen ponožku a trochu kočkolitu. Já na vlhčí místa stavím misku se solí a rýží, které mají absorpční vlastnosti. Když přidám pár kapek aromatického oleje, je místnost i příjemně provoněná. Čajovníkový či eukalyptový olej navíc působí antibakteriálně.

Houbičku rozříznu, nasypu na ni sůl a umyju s ní lednici: Zabráním tak nežádoucí vlhkosti

Rosení oken zabráníte pravidelným větráním iZdroj fotografie: Larry Jacobsen / Creative Commons / CC BY
Rosení oken zabráníte pravidelným větráním

Rosení oken zabrání pokojové rostliny

Milovníky pokojových květin u nás v redakci potěšil tip od paní Magdalény H. z Šumperka, která rosení oken brání trochu nevšedně. „Na parapetech mám postavené pokojovky, které mají schopnost čistit vzduch a pohlcovat vlhkost,“ prozradila. Konkrétně jde o tchýnin jazyk, zelenec a kapradiny. Ve všech případech jde o nenáročné rostliny, které si poradí nejen s vlhkostí, ale vyčistí prostory od plísní a jsou také účinnými lapači prachu. Jen je nezapomeňte během pravidelného větrání z parapetů sundat, aby jim neuškodil průvan.

Jak větrat a zbavit se vlhkosti v zimě

Co se na vlhkost a zamlžená okna osvědčilo vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články